İdeal Toplantı Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

Bahar HidayetoğluPosted on
toplantı masası ölçüleri, beyaz toplantı masası

Toplantı odanız, müşterileriniz üzerinde büyük etki yapar. Görüşmeye katılanların yaratıcılıklarını tetikleyecek ve daha iyi fikirler ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir dizayn, toplantı verimliliğinizi de arttırır.

İdeal toplantı masası ölçüleri, odanın ölçülerine ve planına göre değişiklik gösterir. Kullanılabilir alanınızı verimli şekilde değerlendirmek ve yeterli oturma alanı yaratabilmek için dikkat etmeniz gereken noktaları birlikte inceleyelim.

Toplantı Masası Ölçüleri Nasıl Belirlenir?

Toplantı masası seçimi, odanın boyutlarına ve şeklinde uygun olarak yapılmalıdır. İdeal yerleşimlerde odanın ortasında konumlanacak masasının boyutu, kenarlarda kalan boşlukların iki katı kadar olmalıdır.

Örneğin 4×4 metrelik bir odanın ortasına yerleştireceğiniz toplantı masasının ölçüleri, 2×2 metre olmalıdır. Tüm duvarlardan eşit mesafede konumlanacak masa, oturma ve hareket alanı da sağlayacaktır. Yuvarlak masalarda ise bu değer, çap olarak kullanılabilir.

toplantı masası ölçüleri, krem toplantı masası

Masanın oturma kapasitesi ise, kişi başına 50 cm alan ayrılarak hesaplanabilir. Toplantıya katılımın yüksek olması halinde, bu rakam 40 cm’ye kadar düşürülebilir. Ancak katılımcılara hareket alanı bırakılması ve not tutulmasının kolaylaştırılması amacıyla daha sık yerleşim yapılmaması önerilir.

Dikdörtgen şeklindeki odalarda köşeli toplantı masalarının kullanılması, alanı doldurmanıza yardımcı olur. Ancak kare odalarda ve küçük alanlarda yuvarlak masa kullanımı, hareket alanını arttırırken oturma kapasitesini korumanızı sağlar.

toplantı masası ölçüleri

Oda içerisinde kolon, dolap ya da engelleyici herhangi bir başka mobilya olması halinde ölçümler engele kadar yapılmalıdır. Toplantı masası ölçüleri ve yerleşimi de bu bilgilere uygun şekilde gerçekleştirilmelidir.

Toplantı masası ölçüleri belirlendikten sonra renk ve tarza karar vererek mobilya alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Toplantı odanızda masanın yerleşeceği alandaki elektrik altyapısının tamamlanmış olduğundan emin olmanızı öneririz.

Verimli Toplantı Odaları Nasıl Olmalı?

Toplantı odanızın yerleşimi ve tasarımı, çalışanlarınızın verimliliğini arttıracak şekilde gerçekleştirilebilir. Özellikle masa ve sandalye seçimlerinin doğru yapılması oldukça önemli.

toplantı masası ölçüleri

İhtiyaçlarınızı belirleyerek başlayacağınız süreçte kaç kişilik oturma alanı yaratmanız gerektiğini, oda içerisinde bulunması gereken elektronik cihazları ve diğer mobilyaları not almalısınız.

Masa çevresine yerleştireceğiniz sandalyelerin ergonomik olmasına, orta sertlikte minder kullanılmasına ve kolay taşınabilir olmasına özen gösterin. Toplantı sırasında yer değiştirilebilmesine yardımcı olmak için tekerlekli sandalye kullanmanızı öneririz.

Toplantı masası ölçülerini belirlerken öncelikle hangi tarzda bir masa istediğinize karar vererek işe başlayabilirsiniz. U şeklindeki masalar, eğitim alanlarında tüm katılımcıların etkileşime geçmesini sağlar. Yuvarlak hatlı masalar katılımcılar arasındaki etkileşimi arttırırken, köşeli masalar daha resmi bir ortam yaratır.

toplantı masası ölçüleri

Kullanmak istediğiniz masa şeklini belirledikten sonra farklı tarzlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Lake veya ahşap masalar gibi, cam yüzeyli tasarımları da değerlendirebilirsiniz.

Açık Tonlarda Toplantı Masası Tercih Ediliyor

Toplantı odanızın ferah gözükmesini sağlamak amacıyla masanızı açık tonlarda kullanmanızı tavsiye ederiz. Daha büyük alanlarda odak yaratmak için ahşabın daha koyu tonlarını da kullanabilirsiniz.

Gürsan toplantı masaları çeşitlerini incelemek için buraya tıklayın.

Video konferans görüşmesi yapılan işletmeler için, oda içerisindeki aydınlatma oldukça önemlidir. Toplantı masasının cam ve aydınlatmalar da göz önüne alınarak yerleştirilmesi, olası sorunların önüne geçmenize yardımcı olur.

toplantı masası ölçüleri

Oda içerisindeki aydınlatmanın, katılımcıların tam üzerinde olmamasına da özen göstermelisiniz. Köşelere yakın şekilde yerleştirilecek aydınlatmalar, masasının tamamını aydınlatmanıza yardımcı olur. Oda içerisinde yer alan pencerelerden maksimum ışık almaya çalışmalısınız, ancak mutlaka engelleyici bir önleme de yer vermenizi öneririz. Özellikle öğle saatlerinde odaya dolan güneş ışığı, katılımcıların görüşünü engelleyebilir ya da rahatsız edebilir.

Aydınlatma için kullanacağınız ampullerin fazla ısı yaymaması ve sıcak tonlarda kullanılması da önemlidir. Duvarlarınızın odanın ışığını tamamlayıcı renklerini tamamlayacak renklerde olması, sıcak ve samimi bir hava yaratmanıza yardımcı olur.

toplantı masası ölçüleri

Toplantı odasında bir ekrana yer verecekseniz, masanın her yerinden rahatça görülebilir olmasına özen göstermelisiniz. En uzaktaki köşede oturan bir katılımcının yazıları okuyabileceği bir yerleşimin yanı sıra, yeteri kadar büyük ekran kullandığınızdan da emin olmalısınız.

Uzun sürebilecek toplantılar için, oda içerisinde küçük bir sunum alanı yaratmak da önemlidir. Su, çay ve kahve gibi basit içecekleri koyabileceğiniz bir sehpa ya da masaya yer vererek bunu sağlayabilirsiniz. Odanın dikkat dağıtmayacak bir köşesinde yaratacağınız bu alan, herkesçe ulaşılabilir olmalıdır.

Ofisinizdeki toplantı odalarınızın, genel ofis dizaynınızla uyumlu olması da oldukça önemlidir. Diğer bölümlerle bir bütün oluşturacak şekilde tasarlanmış toplantı odaları, marka imajınızı destekleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma…
View Post