İş Hayatında Mutluluğu Yakalamak İçin 12 İpucu

Bahar HidayetoğluPosted on
mutlu çalışan, iş hayatında mutluluk

İş hayatı ve mutluluk, bazıları için asla bir araya gelemeyecek iki kavram gibi gözükebilir. Ancak doğru kararlar ve yöntemler ile siz de profesyonel hayatınızı keyifli hale getirebilirsiniz.

Türkiye gibi nüfusu yüksek olan ve işsizlik sorunu ile başa çıkmaya çalışan pek çok ülkede çalışma hayatı, mutsuzlukla eş anlamlı hale gelebiliyor. Rekabetçi koşullar nedeniyle gün geçtikçe zorlaşan iş hayatında mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayacak tavsiyeleri sizler için derledik.

1- İşinizde Anlam Arayın

Her ne iş yapıyor olursanız olun; çalıştığınız sektörde ve üstlendiğiniz görevde sizi tatmin edecek bir anlam bulmaya çalışın.

1983 yılında Steve Jobs’ın, o dönemde PepsiCo’da çalışan ve ilerleyen yıllarda Apple markasının CEO’su olarak görev alan John Sculley’i ikna etmek için “Hayatının kalanını şekerli su satarak mı geçirmek istiyorsun, yoksa dünyayı değiştirme şansını mı?” diye sorduğu bilinir.

Peki işinizde anlam bulmak neden bu kadar önemli? Sevmediğiniz, anlamsız bulduğunuz bir işle mutlu olma şansınız yoktur. Bu tarz işler, kendinizi işe yaramaz ve faydasız olarak görmenize neden olur.

Her bireyin anlam bulacağı iş ve sektör farklıdır. Sizin anlam bulamadığınız bir görev, başka bir çalışan için ideal görev olabilir. Eğer kendinizi buna benzer bir durumda bulduysanız, işinizi değiştirmek için gereken adımları atmanızı tavsiye ederiz.

2- Çalışma Alanınızı Kişiselleştirin

Ofisiniz, uyanık olduğunuz zamanın büyük kısmını harcadığınız yerdir. Günün yaklaşık 16 saatini uyanık olarak geçirdiğiniz varsayıldığında, evinizde geçirdiğinizden çok daha uzun süreniz ofiste geçer.

Çalışma alanınızı şirket politikasının izin verdiği seviyede kişiselleştirmek, sevdiklerinizin ve ailenizin fotoğraflarıyla süslemek ya da favori oyuncaklarınızı masanızın üzerine yerleştirmek gibi birkaç basit adım; kendinizi ofisinize ait hissetmenize yardımcı olacak.

3- Samimi İlişkiler Kurun

Ofisinizde samimi ilişkiler oluşturmak ve arkadaşlıklara önem vermek, iş hayatı sırasında mutlu olmanın en önemli adımlarından biridir. İnsanlar sosyal canlılardır ve çevreleri ile iletişimde olmak isterler.

Çalışma arkadaşlarınızla mümkün olduğunca samimi olmak, iş haricinde konuşabilecek konular ve ortak ilgi alanları bulmak mutlu olmanıza büyük katkı sağlar. Dinlenme aralarında ve yemeklerde keyifli zaman geçirmeniz, işinize daha kolay odaklanmanıza da yardımcı olur.

mutlu çalışan, iş hayatında mutluluk

4- Dedikodudan Uzak Durun

İş hayatında samimi arkadaşlıkların öneminden bahsettik, ancak ne yazık ki ofislerin en büyük sorunlarından biri olan dedikoduya değinmeden bu listeyi tamamlamak mümkün değil.

Çalışma hayatını zorlaştıran konuların başında gelen ofis dedikodularından uzak durmanın önemini ne kadar vurgulasak az. Bugün sizinle dedikodu yapan çalışma arkadaşlarınız, yarın başkaları ile sizin dedikodunuzu yapıyor olabilir ve ofis ortamında bilinmesini istemediğiniz kişisel detaylarınız herkesle paylaşıyor olabilir.

Çalışma arkadaşlarınızı yeteri kadar tanımadan kişisel bilgilerinizi, ailevi ve sosyal hayata dair gelişmeleri, siyasal görüşlerinizi paylaşmamanız oldukça önemlidir.

5- İş Hayatında Gülümseyin

Ofise girdiğinizde sizi karşılayan resepsiyoniste, mutfak çalışanlarına ve temizlik görevlilerine gülümsemek; yalnızca kibar biri olarak algılanmanıza yaramaz. Gülümsemek, beyne mutlu olma sinyallerini gönderir ve gülümsedikçe daha mutlu oluruz.

İş hayatı sürecinde stres sebebi ile birçoğumuz gülümsemeyi unutuyoruz, ancak kendinize sürekli hatırlatmalar yapmak ve sık sık gülümsemek birçok olumsuzluğun iyileştirilmesi konusunda etkili sonuçlar doğuruyor.

mutlu çalışanlar, iş hayatında mutluluk

6- Kişisel Problemleri Evde Bırakın

Hepimizin kişisel hayatlarında pek çok sıkıntı ve sorun yaşanabiliyor. Bu duygusal çalkantıların üzerimizde yarattığı stres ve gerginlik, ofis ortamında da problemlere neden olabiliyor.

Kişisel hayatınızda karşılaştığınız kargaşaları evde bırakmak ve iş hayatı ile sosyal hayatı tamamen birbirinden ayırmak, mutlu olmanız için başarmanız gereken konular arasında yer alıyor. Bunu yapmanın ne denli zor olduğunun farkındayız, ancak ofise adım attığınız anda işinize odaklanmaya çalışmalısınız.

7- Geleceğe Yönelin

İş hayatında alacağınız her kararda ve atacağınız her adımda geleceğe yönelik düşünmeye çalışmalısınız. Bu sayede kararlarınız daha isabetli ve hedefe yönelik olacaktır.

İnsanı mutlu eden duyguların ilki başarıdır. Hedeflerinize ulaşma, görevlerinizi tamamlama, terfi alma gibi başarılar ile mutluluğunuzu arttırabilirsiniz. Başarı duygusunu yaşamak için ise, atacağınız her adımın gelecekte size getireceği dönüşü düşünmelisiniz. Çalışma arkadaşlarınızla iyi geçinmek, yepyeni kariyer kapılarının açılmasına yardımcı olabilir. İş yerinizde fazladan sorumluluk almak, terfi almanıza yardımcı olabilir. Görev tanımınızın dışındaki projelere katılmak, kendinizi yeni alanlarda geliştirmenizi sağlayabilir.

8- İş Hayatı Sürecinde Bol Bol Teşekkür Edin

İş hayatında başarı, bireylerin kişisel çabalarından ziyade ekip çalışmasının ürünüdür. Yapılan araştırmalar diğerlerine teşekkür eden kişilerin, çalışma arkadaşlarından daha fazla yardım gördüğünü kanıtlamıştır.

Takdir görmek ve teşekkür, kişinin kendini daha değerli hissetmesini sağlar. Biri size yardımcı olduğunda teşekkür etmek ve takdir göstermek, ileride aynı kişinin size yardımcı olma ihtimalini ciddi şekilde arttırır. Proaktif olmak ve sadece sorumluluklarınızı gerçekleştirmede değil, çay getirmek gibi yardımcı rollerde size yardımcı olan kişilere teşekkür etmek ofis hayatınızı olumlu şekilde değiştirir.

iş hayatında mutluluk

9- Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmayın

Multitasking, sanılanın aksine işlerinizi kolaylaştırmaz. Stanford Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Clifford Nass, aynı anda birden fazla iş yapmanın zaman kazandırmak yerine kaybettirdiğini belirtiyor. Aynı zamanda multitasking nedeni ile konsantrasyon ve yaratıcılık kaybı olduğunu da ekliyor.

Aynı anda iki görev birden tamamlamaya çalışmak yerine, tek bir göreve odaklanın. Bu sayede aşırı çalışma nedeni ile yaşayacağınız stres ve gerginlikten arınmış olacaksınız.

10- Düzenli Ara Verin ve Hareket Edin

Egzersiz yapmanın zihin üzerindeki faydaları pek çok araştırma ile kanıtlanmış durumda. Ancak ofis ortamında düzgün bir egzersiz yapma şansı bulmak oldukça zor.

Egzersiz yerine basit hareketler yapmak, merdivenleri birkaç kez inmek ve çıkmak kan akışının hızlanmasına yardımcı olur. Düzenli aralar vermek, odak sürenizi korumanızı sağlar. Pomodoro yöntemini uygulayarak çalışma sürenizi düzenleyebilir, aralarınızda ise basit birkaç hareketle kan akışınızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Pomodoro yöntemi hakkında daha detaylı bilgiye odaklanma yöntemlerini anlattığımız bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

iş hayatında mutluluk, spor

11- Tartışma Adabını Öğrenin

İş hayatında pek çok fikir ayrılığı yaşanır. Çalışma ve ekip arkadaşlarınızla aranızda oluşabilecek fikir ayrılıklarında kendinizi doğru ifade edebilmek ve tartışmayı yönlendirebilmek oldukça önemlidir.

Tartışma adabı, hayatınızın birçok noktasında işinize yarayacak önemli konulardan biridir. Doğru zamanda ve doğru şekilde kendini ifade edebilen kişiler, “şeytan tüyü var” denilen kişilere dönüşür. Tartışmayı yönlendirebilmek ve kendi fikirlerinizi başkalarının da sahiplenmesini sağlamak, iş hayatında yaşadığınız sorunların büyük bir bölümüne çözüm olacak.

12- İş Hayatı Sonrasında Sosyal Hayatınıza Zaman Ayırın

İşkolik olmak sadece vücudunuz için değil, zihniniz için de oldukça zararlıdır. İşinizi ciddiye almak ve görevlerinizi zamanında tamamlamak tabii ki önemli; ancak kendinize gereksiz sorumluluklar yaratarak ofiste geçirdiğiniz zamanı katlamamaya çalışmalısınız.

İş hayatında pek çok kişinin yaptığı hataların başında zaman yönetimindeki başarısızlık geliyor. Gün içerisinde programsız şekilde çalışan kişiler, sürekli fazla mesai yapmak zorunda kalabiliyor. Çalışma saatlerinizi verimli şekilde kullanmayı öğrenmek ise oldukça kolay. Dikkat arttırıcı yöntemleri anlattığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

İş yerinde geçirdiğiniz zamanı düzenledikten sonra, çalışma hayatının yarattığı stres ve gerginlikten kurtulmak için sevdiklerinizle vakit geçirmeye odaklanmalısınız. Severek yapabileceğiniz hobiler edinebilir, en sevdiğiniz yazarın yeni kitabına dalabilir ya da doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Kendinize ayıracağınız her dakika, iş hayatında çok daha mutlu ve huzurlu olmanıza yardımcı olacak.

Gürsan Geon Büro Mobilyaları ile iş hayatında verimliliği yakalamak ve konforlu bir ofis yaşamı yaratmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma…
View Post
toplantı masası ölçüleri, beyaz toplantı masası

İdeal Toplantı Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

Toplantı odanız, müşterileriniz üzerinde büyük etki yapar. Görüşmeye katılanların yaratıcılıklarını tetikleyecek ve daha iyi fikirler ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir dizayn, toplantı verimliliğinizi de arttırır. İdeal toplantı masası ölçüleri, odanın ölçülerine…
View Post