İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

Bahar HidayetoğluPosted on
ideal ofis düzeni

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma istasyonlarında da aynı sorunun yaşandığını gösteriyor.

Ofisinizde çalışanların verimliliğini arttırırken güzel ve dengeli bir görünüm sağlayacak pek çok düzenleme yapmak mümkün. İdeal ofis düzeni nasıl olmalı sorusuna araştırmaların ve tasarımcıların gözünden bakalım.

İdeal Ofis Düzeni

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmaların sonuçlarını değerlendiren tasarımcılar, ideal çalışma ortamının nasıl olması gerektiğini birkaç nokta ile belirledi. Dikkat edilecek en önemli konuların başında ise aydınlatma ve ışık kullanımı geliyor.

Ankete katılan ve ofis düzeni içerisinde nelerin eksik olduğu ile ilgili soruları yanıtlayan katılımcıların en önem verdiği konuların başında aydınlatma geliyor. Özellikle doğal ışığın yetersiz olması nedeni ile kendilerini daha yorgun ve bitkin hissettiklerini belirten katılımcılar, ofis içerisinde daha fazla doğal ışık görmek istediklerini söylüyor.

Bu verilerden yola çıkarak ideal ofis düzeninde dikkat edilmesi gereken ilk konunun, mümkün olduğunca fazla pencere kullanılması olduğu ortaya çıkıyor. Çalışma alanına doğrudan gelmeyecek ancak oda içerisine yeterli ışık girmesini sağlayacak pencereler, çalışan verimliliğini arttırıyor.

modern ofis, ideal ofis düzeni

Gürültü Verimliliği Azaltıyor

İkinci önemli konu ise açık alanlarda yaşanan gürültü kirliliğini engelleyecek düzenlemeler yapmak ve çalışanlara özel çalışma alanları yaratmak. Gün içerisinde verimliliği en fazla etkileyen konular arasında, kişisel işlerini yapan veya telefonla görüşen çalışma arkadaşlarını gösterebiliriz.

Ses geçişlerini engelleyecek kübikler ise bu sorunun çözümü olarak görülmemeli. Bunun yerine doğal ses bariyeri olarak değerlendirilebilecek bitkiler, kitaplıklar ve bölmeler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ofis içerisinde yeşil bitkilere yer vermek, çalışanlarınızın kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olarak odak süresini arttırır. Uzun bitkileri yan yana kullanarak doğal bir duvar yaratabilirsiniz.

modern ofis, ideal ofis düzeni

Yapılan bir araştırma, çalışma alanlarını özelleştirebilen kişilerin %32 oranında daha verimli çalıştıkları sonucuna ulaştı. Masa üzerinde sevdiklerinin ve ailelerinin fotoğrafına yer verebilecekleri ve küçük biblolar ya da oyuncaklar kullanabilecekleri çalışma alanları çalışanlarınızın verimliliğini arttırır.

İdeal ofis düzeni için vazgeçilmez bir diğer düzenleme ise, çalışma alanlarında farklılık yaratmak. Açık alanların yanı sıra odaklı çalışma bölmeleri, telefonla kişisel görüşmelerin yapılabileceği kabinler ve sosyal alanlar yaratarak çalışan verimliliğini arttırabilirsiniz.

Ofis Düzeni Yaratırken Doğru Seçimi Yapmak

Ofis dekorasyonunuzu gerçekleştirirken seçmeniz gereken modern ofis mobilyaları ve dikkat etmeniz gereken diğer konuları daha önce ele almıştık.

Ofis düzeninizi çalışanlarınızın verimini yükseltecek bir hale getirmek için yapabileceğiniz düzenlemelerin bir kısmı da ofis dekorasyonunuz ile ilgilidir. Bunlardan en önemlisi, doğru renk seçimlerini yapmak.

Kişinin ruhsal durumuna doğrudan etki eden renkler, dengeli şekilde kullanıldığında işletmenizin verimliliğini arttırır. Örnek vermek gerekirse; yeşil tonları rahatlık ve denge hislerini tetiklerken, mavi tonları güven duygusunu ve zihinsel etkinliği arttırır. Bu nedenle çalışma alanındaki renk kullanımını dikkatli şekilde yapmak önemlidir.

ideal ofis düzeni, renkli ofis dekorasyonu

Yapılan araştırmalar, çalışanların ofis içerisinde canlı renkler görmek istediğini kanıtlıyor. Ancak dikkat çeken renklerin yoğun şekilde kullanılması, odak süresini kısaltarak verimliliği azaltabilir. Bu nedenle canlı renkleri kısıtlı şekilde kullanmak ve sosyal alanlarda yoğun renk kullanmak ofis düzeni açısından daha sağlıklı olacaktır.

Aksesuarlara Önem Gösterin

Duvarlarınızda iş alanınıza uygun sanat eserlerine yer vermek de ideal ofis için önemlidir. Bir teknoloji şirketi ya da pazarlama ajansı, kullanacağı sanat eserlerinde modern tasarımlara yönelebilir. Bunun yanı sıra muayenehane ve psikolog ofisleri gibi alanlarda doğa tabloları kullanmak daha doğru bir seçim olacaktır. Sektörünüze ve alanınıza uygun şekilde seçeceğiniz sanat eserlerini çalışma ve dinlenme alanlarında dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz, ancak çalışma istasyonlarının tam karşısında olmamasına dikkat etmelisiniz.

mavi ofis dekorasyonu, ideal ofis düzeni

Çalışma masasının direkt karşısında olan tablolar, kitaplıklar ve dolaplar çalışanların dikkatini dağıtabilir. Bu nedenle çalışma masalarının karşılıklı düzende yerleştirilmesi, ya da mümkün olduğunca sade bir alana bakmaları tavsiye edilir.

Ofis düzeninizi ideal bir çalışma ortamına dönüştürmek için yapmanız gereken birkaç küçük düzenlemeyi bu şekilde özetlemek mümkün. Gürsan Geon Büro Mobilyaları, ofisinizin en verimli olmasını sağlayacak yüzlerce farklı tasarımının yanı sıra özel ofis tasarımı konusunda da müşterilerine hizmet veriyor.

Siz de ofis tasarımınızı profesyonel şekilde gerçekleştirmek ve doğru uygulamalarla ofisinizi mükemmelleştirmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
toplantı masası ölçüleri, beyaz toplantı masası

İdeal Toplantı Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

Toplantı odanız, müşterileriniz üzerinde büyük etki yapar. Görüşmeye katılanların yaratıcılıklarını tetikleyecek ve daha iyi fikirler ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir dizayn, toplantı verimliliğinizi de arttırır. İdeal toplantı masası ölçüleri, odanın ölçülerine…
View Post