Ofis Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahar HidayetoğluPosted on
ofis temizleyen kadın, ofis temizliği

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte temizlik çalışmaları da hızlandı. Özellikle evlerde ve ofislerde yapılması planlanan ince temizlik, tüm bir yılın birikimi olan lekelerden de kurtulmamızı sağlıyor.

Bahar temizliği planlamalarında dikkat edilmesi gereken birçok farklı nokta var. Ofis temizliği için yapılması gereken planlamalar, yaşam alanlarına kıyasla çok daha detaylı.

Bahar Temizliği Nedir?

Kış sezonunu kapatarak yaza hazırlanmamıza imkan veren bahar, yeni başlangıçların ve temiz sayfaların dönemidir. Sosyal hayatın renklendiği ve ısınan havanın etkisi ile enerji dolduğumuz bu döneme tertemiz girebilmek için bahar temizliği idealdir.

Kış süresince biriken kir ve tozdan kurtularak yaza temiz bir başlangıç yapmak için uygulanan bu temizlik, oldukça detaylı ve özenli şekilde tamamlanmalıdır. Düzenli yapılan temizlik uygulamalarından farklı olarak halıların yıkanması, döşemelerin ve rafların temizlenmesi gibi uygulamalar da bahar temizliğine dahildir.

Ofis temizliğinde genellikle uygulanan süpürme ve toz alma uygulamalarının yanı sıra halı kaplamaların yıkanması, koltuk ve sandalyelerin döşemelerinin temizlenmesi, dolap içlerinin ve rafların tozlarının alınması ve camların silinmesi de büyük temizliğin parçaları olarak gösterilebilir.

ofis temizleyen kadın, ofis temizliği

Bu denli kapsamlı uygulamaların doğru şekilde planlanması, güvenilir kişilere emin edilmesi ve gerekli malzemelerin temin edilmesi işin devamlılığını sağlamak için hayati önem taşır. Alınacak yanlış bir karar, ofis temizliğinin geç tamamlanmasına ya da çalışmaların aksamasına neden olabilir.

Ofis temizliği, ev temizliği ile kıyaslandığında çok daha kapsamlı ve detaylıdır. Bu nedenle planlama ve uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Temizlik planlanmasının yanlış yapılması, ofisinizin belirli bölümlerinin eskisinden de daha kirli hale gelmesine ya da çalışmalarınızın aksamasına neden olabilir.

Gürsan Ofis Mobilyaları, birbirinden çeşitli ve ergonomik büro mobilyası seçenekleri ile çalışanlara en iyi hizmeti vermeye hazır. Farklı ofis mobilyası seçenekleri için Gürsan Büro Mobilyaları web sitesini ziyaret edebilir, ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Zamanlamanızı Doğru Yapın

Ofis temizliği için en önemli adım, doğru zamanlamanın belirlenmesidir. Kapsamlı bir temizlik uzun sürebilir, birkaç güne yayılması gerekebilir. Planlama aşamasında takvimi açarak resmi tatilleri incelemeye başlayabilirsiniz. Hafta sonu ile birleşen resmi tatiller, temizlik için ideal dönemlerdir.

Zamanlamanın bu derece önemli olmasının sebebi; temizlik personelinin rahatça ve özgürce çalışmasının sağlaması, ıslanan bölgelere çalışanların basması sonucunda oluşacak ekstra kirliliğin engellenmesi ve yıkanan kumaş yüzeylerin kurumasına izin verilmesini sağlayacak olmasıdır.

ofis temizleyen kadın, ofis temizliği

Temizliğin Kapsamını Belirleyin

Yıl içerisinde çoğunlukla üstün körü temizlik yapılan ofislerde zaman içerisinde biriken kirin ve tozun temizlenmesi oldukça uzun sürebilir. Ancak yakın zamanda detaylı temizlik yapıldıysa, bahar temizliğinizi daha kısıtlı tutmayı tercih edebilirsiniz.

Ofis temizliği için mutlaka tamamlanması gereken görevler; masa ve dolapların tozunun alınması, fayans ve kaplama yüzeylerin temizlenmesi, camların silinmesi ve ortak kullanım alanlarının dezenfekte edilmesi olarak gösterilebilir. Ofisinizin özelliklerine bağlı olarak halıların buhar ya da su ile yıkanması, koltuk ve sandalye döşemelerinin silinmesi, portmanto ve diğer sabit mobilyaların hareket ettirilerek arka kısımlarında biriken tozların temizlenmesi, varsa buzdolabı ve diğer mutfak aletlerinin temizlenmesi de bu listeye eklenebilir.

Temizliğinizin kapsamını belirlemek doğru zamanlama yapmanız ve doğru ekiple ilerlemeniz için oldukça önemlidir. Profesyonel temizlik hizmeti sunan birçok firma, aldıkları taleplerin kapsamına göre cihaz ve personel yönlendirmesi gerçekleştirir.

Temizlik Ekibinizi Doğru Seçin

Temizlik personelinin doğru seçilmesi, her alanda olduğu gibi ofis temizliğinde de hayati öneme sahiptir. Ofis içerisinde yer alan elektronik cihazların ve altyapıların hasar görme ihtimaline karşı profesyonel hizmet sunan şirketlerle ilerlemeyi tercih edebilirsiniz.

ofis temizliği

Dışarıdan alacağınız temizlik hizmetlerinde işin kapsamını belirtmek de oldukça önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, pek çok firma personel ve ekipman seçimlerinde yapılacak işin boyutunu da hesaba katar. Halılarınızın yıkanmasını özellikle talep etmemeniz halinde, halı yıkama için kullanılan ekipman ofisinize getirilmeyebilir ve istediğiniz temizlik tamamlanamayabilir.

Mobilyaların hareket ettirilmesi için gereken kas gücü, temizlik ekibi hazırlanırken göz önüne alınır. İşin ne kadar hızlı tamamlanmasını talep ettiğiniz, belirlenecek ekibin büyüklüğünü etkiler. İş hayatının her noktasında olduğu gibi ofis temizliğinde de açık iletişim önemlidir.

İşletmenizin bahar temizliği için düzenli çalıştığınız temizlik personeli ile ilerlemeyi de tercih edebilirsiniz. Ofisinizi tanıyan ve işletmeniz hakkında bilgi sahibi olan kişiler, ihtiyacınız olan temizlik adımlarını belirleme konusunda da size yardımcı olabilir. Ancak oldukça kapsamlı bir temizlik listesi belirlemeniz, bireysel olarak hizmet veren personeller açısından zorlayıcı olabilir.

Çalışanlarınızı Bilgilendirin

Günün büyük kısmını geçirdiğimiz ofisler, çalışan pek çok kişi için ikinci bir ev işlevi görüyor. Özellikle saha görevlerinde bulunan kişilerin bakım ve güzellik malzemeleri gibi birkaç çift ayakkabısı da ofis dolaplarında yer alabiliyor.

mutlu çalışan, iş hayatında mutluluk

Çalışanlarınızın kişisel eşyalarını korumak ve gizliliklerini korumak amacıyla ofis temizliği bilgisinin herkesle paylaşılması oldukça önemlidir. Maddi ya da manevi değeri yüksek eşyaların ofisten çıkartılmasını, işin devamı için gerekli olan bilgisayar ve diğer elektronik cihazların masa üstlerinden kaldırılmasını isteyebilir ya da basitçe, çalışanlarınızı şirket planları hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Bilgilendirmede yer vermeniz gereken bir diğer önemli detay da ofis içerisinde çalışmanın ne zaman devam edeceğidir. Hafta sonu yapılacak temizlik sonucunda halılarınız ya da döşemeleriniz pazartesi gününe kurumayabilir ve bir günlük evden çalışma düzeni uygulamayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda çalışanlarınızın süreçten haberdar olmaları ve düzenlemelerini buna göre yapmaları için bilgilendirme yapmanız şarttır.

İhtiyacınız Olan Malzemeleri Temin Edin

Ofis temizliğiniz profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilecek dahi olsa, temin etmeniz gereken bazı ürünler ve hizmetler bulunur. Bunlardan en temel olanları, elektrik ve su altyapısının çalışır durumda bulunmasıdır.

Temizlik personelinin ihtiyaç duyabileceği bez, eldiven, giysi ya da galoş gibi ürünleri temin etmeniz istenebilir. Ayrıca halı yıkama işlemlerinde kullanılan özel deterjanlar, cam silmek için kullanılacak temizlik ürünleri ve yüzey temizleyiciler gibi birçok ürünün daha ofisinizde bulunması gerekebilir.

Temin etmeniz gereken ürünleri öğrenmek için temizlik tarihinden en az bir hafta önce bilgi almanız tavsiye edilir. Bu sayede çeşitli tedarikçilerle görüşerek fiyat karşılaştırması yapabilir, ürünlerin zamanında ofisinize teslim edilmesini garanti altına alabilirsiniz.

Ödeme Şeklinizi Belirleyin

Profesyonel temizlik hizmeti sunan şirketler, sundukları hizmet için işletmenize fatura kesebilir ve çeşitli ödeme planları sunabilir. Ancak bireysel hizmet sunan birçok kişi, ödemelerin elden tamamlanmasını tercih eder.

ofis temizliği

Ödemenizi nasıl yapacağınızı belirlemeniz ve ödeme sürecini muhasebe departmanınızla başlatmak, işletmeniz için en sağlıklı seçimdir. Zamanında işleme alınmayan ödemeler, zaman içerisinde can sıkıcı boyutlara ulaşabilir.

Alacağınız profesyonel hizmetlerde kredi kartı ödemesi ya da havale kullanabilirsiniz. Ancak bireysel hizmet almayı tercih etmeniz halinde ödemenin nasıl tamamlanacağı ve muhasebeleştirileceği hakkında ilgili kişilerle önceden temasa geçmelisiniz.

Konfirmasyon Alın

Ofis temizliği için gereken tüm adımları tamamladınız ve tek yapmanız gereken temizlik tarihini beklemek. Geriye atmanız gereken son bir adım kalıyor; temizlik tarihinden bir gün önce teyit almak.

Özenle yaptığınız planlamaların ve satın almaların boşa gitmemesi için, temizlik tarihinden en geç bir gün önce konfirmasyon almanız önemlidir. Ne yazık ki temizlik süreçlerinde en sık karşılaşılan durum, son dakika iptalleridir. İşletmenizi ve çalışanlarınızı riske atmamak için, konfirmasyon görüşmesi yapmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma…
View Post
toplantı masası ölçüleri, beyaz toplantı masası

İdeal Toplantı Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

Toplantı odanız, müşterileriniz üzerinde büyük etki yapar. Görüşmeye katılanların yaratıcılıklarını tetikleyecek ve daha iyi fikirler ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir dizayn, toplantı verimliliğinizi de arttırır. İdeal toplantı masası ölçüleri, odanın ölçülerine…
View Post