Alanınızı Genişletin: Küçük Ofis Dekorasyon Fikirleri

Bahar HidayetoğluPosted on
küçük ofis dekorasyon fikirleri

Küçük alanlar, doğru mobilya seçimleri ve dekorasyon fikirleri ile daha büyük gösterilebilir. Alanın doğru kullanımı sayesinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılarken kendi zevkinize uygun küçük ofis dekorasyon stili yaratabilirsiniz.

Küçük ofis dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Her zevke uygun fikirleri inceleyeceğimiz bu yazımızın size ilham vermesini umuyoruz.

Küçük Ofis Dekorasyon Stilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alanların doğru kullanımı, daha fazla alan algısı yaratarak odaları daha büyük gösterir. Doğru yöntemler uygulandığında küçük bir ofis alanı, geniş ve ferah bir çalışma ortamına dönüşür.

Küçük ofis dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, duvarlarda ve yerde kullanılan renklerin açık tonlarda olmasıdır. Kontrast ve derinlik algısı yaratmak için, kolon çıkıntılarında ya da seçeceğiniz bir duvarda hardal sarısı ya da bordo gibi cesur renkleri de değerlendirebilirsiniz.

küçük ofis dekorasyon fikirleri

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise güneş ışığından maksimum fayda sağlanmasıdır. Yapay ışık yerine gün ışığını tercih etmek, alanı daha sıcak ve boyutlu gösterir. Perde kullanımlarında duvar renginiz de göz önüne alınarak açık tonları seçmeniz, alanın daha da ferah gözükmesine yardımcı olur.

Tavan yüksekliğini kullanmak, gereksiz mobilyalardan korunmanızı sağlayarak daha fazla alan yaratılmasına yardımcı olur. Yerden tavana yükselen kitaplık ya da dolap kullanmanız, ofiste kötü bir görünüme neden olabilen modem ve diğer elektronik cihazların yanı sıra evrak dosyalarınızı da gizlemenize yardımcı olur.

küçük ofis dekorasyon fikirleri

Boş duvarlarınızda büyük ve renkli tablolara yer vermek, derinlik algısını arttırarak alanı daha büyük gösterir. Dekorasyon seçiminize göre modern ya da klasik tasarımlarda bulabileceğiniz tablolar ve posterleri büyük tercih edebilir, ya da birkaç küçük tabloyu asimetrik şekilde duvarınıza yerleştirebilirsiniz.

Mobilya seçimlerinizi yaparken ayaklı modelleri tercih etmeniz de küçük ofis dekorasyonunun önemli noktalarından biridir. Ayaklı mobilyalar ferah bir görünüm yaratarak alanın daha büyük olarak algılanmasına yardımcı olur. Ayaklı kanepe ve koltuk modellerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Küçük Ofis Dekorasyon Stilinde Değerlendirebileceğiniz Fikirler

Küçük ofis dekorasyonuna temanızı ve renklerinizi belirleyerek başlamanız, alışverişinizi kolaylaştıracak en önemli konudur. Tema ve renk belirlerken hazır paletlerden yararlanabileceğiniz gibi kendi özel paletinizi de yaratabilirsiniz.

küçük ofis dekorasyon fikirleri

Renk kullanımınızda 60-30-10 kuralını uygulayarak daha canlı bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Buna göre duvarlarınızda kullanacağınız ana renk mekanın yaklaşık %60’ını oluşturacak. İkinci renk seçiminizde bordo, yeşil ya da siyah gibi cesur bir tercih yaparak ofisinizin %30’unu daha belirlemiş olacaksınız. Kalan %10’luk kısım ise her iki ana renge uyan bir renk olmalı ve ofisin yalnızca %10’unda gözükmeli. Bir kolon çıkıntısı ya da dar bir duvarı bu renk için ayırabilirsiniz.

küçük ofis dekorasyon fikirleri

Küçük Ofis Dekorasyonunda Ferah Görünüm

Paletinizi oluşturduktan sonra mobilyalarınızı seçmeye başlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı doğru şekilde belirleyerek seçeceğiniz mobilyaların birden fazla şekilde kullanılabilir olması da işinize yarayacak. Örneğin tekerlekli bir kesonun üzerini minder ile kaplayarak tabure haline getirebilir ve ekstra bir oturma alanı yaratabilirsiniz.

Çalışma masanızın üzerinde mümkün olduğunca az eşya bulundurmak ve eşyalarınızı kapaklı bölmelerde tutmak, gereksiz dağınıklığın önüne geçtiği gibi alanı daha ferah göstermenize de yardımcı olur. Çalışma masanızın yakınındaki duvara monte edilecek raflar ve kapaklı dolaplar sayesinde tüm eşyalarınızı yakınınızda tutarken alanınızı korumuş olacaksınız.

küçük ofis dekorasyon fikirleri

Ofis alanınızı en verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olacak bir diğer fikir de, not almak ve planlama yapmak için kullanılan beyaz tahtaların yerine duvarınıza cam veya pleksi monte ettirmek. Mekanın kullanım alanını azaltmadan notlarınızı almanıza yardımcı olacak bir diğer çözüm de çerçevesiz mantar panolar. Masanızın yanına monte edilecek pano sayesinde notlarınızın yanı sıra sevdiklerinizin fotoğraflarını da gözünüzün önünde tutabilirsiniz.

Çalışma alanlarında bitki kullanılmasının odaklanma üzerinde birçok faydası bulunduğu biliniyor. Küçük ofis dekorasyonunuzu daha sıcak bir hale getirmeye yarayacak kapalı alan bitkilerini dilerseniz masanızın üzerine ya da ofisin köşelerine yerleştirebilirsiniz. Daha az bakım gerektirecek bitkiler için ise kaktüs gibi dikenli bitkileri tercih edebilirsiniz.

küçük ofis dekorasyon fikirleri

Ofis alanının aydınlatmasında doğru seçimler, alanı daha büyük göstermenize yardımcı olacak. Masanız aydınlatmaya sırtı dönük şekilde konumlanıyorsa, iki masa lambası ile kendinize daha ferah bir alan yaratabilirsiniz. Lambalardan birini çalışma masanızın odağını aydınlatacak şekilde, diğerini ise monitörünüzün arkasından yukarı aydınlatma sağlayacak şekilde yerleştirerek alanınıza derinlik katabilirsiniz.

2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like