Çalışma Ortamınızda Bulunması Gereken Ofis Malzemeleri

Bahar HidayetoğluPosted on
ofis malzemeleri, modern ofis

İdeal çalışma ortamının yaratılması, çalışan verimliliğinin arttırılması ve işveren bağlılığının yükseltilmesi açısından oldukça önemlidir. Çalışanlarınızın etkin, mutlu ve huzurlu çalışabilmesi için ofisinizde ve çalışma ortamında bulunması gereken bazı ofis malzemeleri var.

Yapılan araştırmalar, çalışan memnuniyetini etkileyen en önemli faktörlerden birinin ofis alanındaki düzenleme olduğunu gösteriyor. Özellikle odaklanma için ayrılan sessiz bölümler ve çalışanın kendi masasında düzenini oluşturma hakkı, memnuniyeti doğrudan etkiliyor.

Verimli Çalışma Ortamı

Gün içerisinde çalışanlarınızın maksimum verimlilik ile çalışmasını sağlayacak birçok düzenleme var. Bunlardan en önemlisi, teknoloji kullanımında taşınabilir modellerin kullanımı.

Yapılan araştırmalar çalışan verimliliğini arttıran en önemli kriterin, hareket edebilme ve özgürce çalışma alanını seçebilme olduğunu gösteriyor. Aynı proje üzerinde çalışan ekip üyelerinin bir arada bulunmalarına izin vermek ve gün içerisinde belirli saatlerde aynı odada çalışmalarına olanak sağlamak, verimlilikte ciddi bir artış yaratıyor.

Çalışma alanını ve şeklini seçmesine imkan verilen çalışanların, işyeri ve işveren memnuniyetinde de ciddi artış gözlenebilir. Odaklı çalışma alanlarına erişim, daha kolay odaklanma ve dikkat dağıtıcı etkenlerden uzaklaşma için oldukça önemli.

Çalışma Ortamında Bulunması Gereken Ofis Malzemeleri

İşverenlerin ofis tasarımında yaptıkları seçimler, işin genel akışı ve çalışan memnuniyetini doğrudan etkiliyor. Bu nedenle ofis tasarımınızı gerçekleştirdikten sonra, her bir çalışma noktasında ihtiyaç duyulabilecek tüm malzemelere ve araçlara erişim sağlanabildiğinden emin olmalısınız.

ofis malzemeleri, modern ofis

Bilgisayar üzerinden çalışma gerçekleştirecek her bir çalışan için bir çalışma masası ve bir koltuk her zaman yeterli değildir. Özellikle ofis düzenlemenizde elektrik bağlantı noktalarının doğru belirlenmiş olması ve kabloların çalışanların rahatını bozmayacak şekilde yerleştirilmesi de oldukça önemli.

Masa ve sandalye seçimlerinin ergonomik ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Özellikle masa başında uzun çalışma saatleri geçiren çalışanlar için oldukça önemli olan sandalye seçimi, bel ve ayak destekleri ile güçlendirilebilir.

Masa Aydınlatması

Çalışanların göz sağlığını korumak için önemli bir diğer ofis malzemesi de masa aydınlatmalarıdır. Ofis ortamlarında çoğunlukla tavan aydınlatmaları tercih edilir, ancak masa lambalarına da yer verilmesi önerilir.

Göz sağlığının korunabilmesi için, özellikle bilgisayar ekranına uzun süre bakan çalışanların masalarında mutlaka aydınlatmaya yer verilmesi gerekir.

Keson

Çalışanlarınızın dosyalarını ve kişisel eşyalarını saklayabilecekleri dolaplar da çalışma ortamında mutlaka yer verilmesi gereken mobilyalar arasındadır. Masa altına yerleşen ve raf ile saklama alanlarından oluşan ve en kullanışlı ofis malzemeleri arasında bulunan kesonlar, oluşabilecek tüm ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olur.

keson nedir, beyaz keson takımı

Uluslararası bir araştırma şirketinin yaptığı araştırma, masa üzerindeki dağınıklık ve kağıtlar nedeni ile çalışan verimliliğinin %13.5 oranında azaldığını ortaya koymuştur. Düzenli ve temiz bir çalışma ortamı, verimliliği arttırma konusunda oldukça önemlidir.

Kesonlar hakkında daha fazla bilgi almak için ‘Keson Nedir?’ içeriğimizi inceleyebilir, Gürsan Mobilya keson modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Ürünleri

Çalışanlarınızın sorumluluklarını yerine getirmesi için gerekli tüm teknoloji ürünlerinin masalarında hazır bulundurulması gerekir. Günümüzde pek çok firma, ilk iş gününde çalışanların ihtiyaçlarını tamamlamamış oluyor. Ancak çalışan memnuniyetini arttırmak için bu konuya gereken özenin gösterilmesi gerekli.

teknoloji ürünleri, ofis malzemeleri

Çalışanlarınızın görevlerine göre masa üstü ya da taşınabilir bilgisayar tercih edebilirsiniz. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi, ofis içerisinde farklı noktalarda çalışma imkanı sunulan çalışanların verimliliğinin arttığını bir kez daha hatırlatalım.

Görev tanımlarına göre yer vermeniz gereken ofis malzemeleri arasında monitör, klavye, grafik tablet ve diğer malzemelere de bulunabilir. Ayrıca ofis içerisinde kolay iletişim sağlanabilmesi için her çalışanın masasında bir adet telefon bulundurmanız da gereklidir.

Kırtasiye Ofis Malzemeleri

Çalışanlarınızın işlerini devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyabilecekleri pek çok kırtasiye malzemesi de bulunur. Bunlar arasında kalem, kalemlik, defter ve ataş ilk akla gelenler.

gülen adam, ofis malzemeleri

Şirketinizin ürettirdiği logolu defterlerinizi ve kalemlerinizi, diğer promosyon malzemeleri ile birlikte çalışanlarınıza dağıtmanız da marka tanıtımınıza destek verecek konulardan biridir.

Mutfak Ofis Malzemeleri

Ofis çalışanlarının gün içerisinde ihtiyaç duyabileceği bardak, kaşık ve benzeri malzemelerin mutfak bölümünde bulunduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda çay, kahve, su ve şeker gibi tüketim malzemelerinden de yeterli miktarda bulundurmanız önemli.

Dinlenme Alanları

Çalışan verimliliğini arttıran en önemli faktörlerden biri de, dinlenme alanları ve bu alanlarda sunulan imkanlardır. Uluslararası pek çok firma, dinlenme alanlarında PlayStation ve XboX gibi oyun konsollarına yer verir.

Ayrıca dinlenme alanlarında televizyon bulundurulması ve mesai bitimine yakın saatlerde alçak sesle müzik çalınması da çalışan motivasyonunu arttıran özelliklerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma…
View Post
toplantı masası ölçüleri, beyaz toplantı masası

İdeal Toplantı Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

Toplantı odanız, müşterileriniz üzerinde büyük etki yapar. Görüşmeye katılanların yaratıcılıklarını tetikleyecek ve daha iyi fikirler ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir dizayn, toplantı verimliliğinizi de arttırır. İdeal toplantı masası ölçüleri, odanın ölçülerine…
View Post