Yaratıcılığı Geliştiren Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

Bahar HidayetoğluPosted on

İş yaşamında konsantrasyon sağlayarak verimli bir çalışma düzeni elde etmemizde ofis dekorasyonu ve çalışma masası düzeni büyük bir etkiye sahiptir. Üretkenliğimizi arttırarak yaratıcılığımıza katkı sağlayacak detaylarla oluşturulmuş bir çalışma alanı, odaklanmamızı da kolaylaştıracaktır. Çalıştığımız fiziksel ortam, sahip olduğu detaylar açısından iş yaşamındaki üretkenliğimize büyük ölçüde etki ettiği için yaratıcılığı pekiştirecek ayrıntılarla çalışma alanımızı yaratmamız, olumlu bir geri dönüş almamızı sağlayacaktır.

İlk adım olarak geniş ve ihtiyaç duyulan pek çok materyali konumlandırabileceğimiz bir çalışma masası seçerek dekorasyona başlayabiliriz. Masanın genişliği, ulaşmak istediğimiz her şeyin elimizin altında olmasını sağlarken kendimizi daha ferah bir atmosferde hissettirecek, böylece fikirlerimizin de özgürleşmesini sağlayacaktır. Bir başka detay olarak dağınıklığın yaratıcı düşüncelere olumlu bir etki sağladığı düşünülse de karmaşık ve fazla düzensiz bir çalışma masasının odaklanmayı zorlaştırdığı kabul edilmektedir. Sevdiğiniz objelerin, farklı tasarımlarla yorumlanmış aksesuarların ve çalıştığınız alanda size ilham verecek detayların yer aldığı bir çalışma masası; yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi pekiştirmenize yardımcı olacaktır. Daha üretken bir iş yaşamına sahip olmak için uygulayabileceğiniz çalışma masası düzeni tüyolarını sizler için hazırladık. İlham alacağınız daha fazla önerilerimiz için işte blog içeriğimiz:

Hem Kendinizi Hem Fikirlerinizi Özgür Hissettirecek Geniş Çalışma Masası

Çalışma masası, bilgisayar ile çalışan herkes için mobilya seçimi arasında en dikkat edilmesi gereken parçaların başında geliyor. Sağlamlığı, tasarımı, sunduğu detayları ile çalışma alanınızda ihtiyaç duyduğunuz her şeyi rahatlıkla karşılayabilmelidir. Her materyale kolaylıkla erişebildiğiniz geniş ve büyük bir çalışma masası, hem kendinizi hem de fikirlerinizi özgürleştirmenizi sağlayacaktır.

Kendimizi konforlu ve ferah bir atmosferde hissettiğimiz bir çalışma alanı yaratmamız; yaratıcılık açısından daha rahat fikir geliştirmemize yardımcı olacaktır. Bilgisayarımızı, not tuttuğumuz ajandamızı, ilham aldığımız objelerimizi, işimizi kolaylaştıran materyalleri  ve içimizi açan tasarımlarıyla farklı aksesuarlarımızı kolaylıkla konumlandırabileceğimiz geniş bir çalışma masası düzeni, kendimize özel, özgür bir alan yaratmamızı sağlayacaktır. Böylece bize dair her şeyin bulunduğu bir çalışma masası düzeni, yaratıcılığın yanı başımızda olmasını sağlayacaktır.

Çalışma Masanız İşinizi Kolaylaştırsın

Farklı ve yaratıcı fikirler üretmeye teşvik eden detaylardan bir diğeri de kendimizi rahat hissettiğimiz, konforlu bir çalışma masası düzeni oluşturmak yani; işimizde bize yardımcı olacak parçaları kullanmamız olacaktır. Konforumuzu arttıran, iş yapmamıza kolaylık sağlayan tamamlayıcı ofis eşyaları ile daha rahat hissettiğimiz ve rahatlıkla çalıştığımız bir alan yaratabilir, böylece konsantrasyonumuzu bozacak şartları da ortadan kaldırmış oluruz.

Çalışma masamızda konumlandırdığımız bilgisayarın, göz mesafesinin çok altında olması hem boyun hem de bel ağrısı yaşamamıza neden olabileceği için hem de sağlıklı bir çalışma alanı oluşturmamıza engel olacağından dolayı laptop standı, kurtarıcı bir parça olacaktır. Çalışma masası düzeni için en önemli kriterlerden biri olan konforu sağlamak adına küçük tamamlayıcı parçalar, işimizi kolaylaştırdığı gibi rahat hissederek daha üretken çalışmamızı sağlayacaktır. Sağlıklı duruş ve oturuş pozisyonu almanızı kolaylaştıracak tasarıma sahip çalışma masası modellerini tercih etmek ise en doğru seçim olacaktır. Çalışma masası seçimi konusunda size fikir verecek modellere göz atmak için Gürsan Mobilya seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Dikkat Çeken Tasarıma Sahip Aksesuarlar

İlginç ve dikkat çeken tasarıma sahip aksesuarlara çalışma masanızda yer vermeniz, farklı yorum yapabilmeyi ve farklı bir bakış açısı kazanmanızı pekiştirecektir. İhtiyaç duyduğunuz materyallerin farklı tasarımlarda şekillendirilmiş seçeneklerini tercih ederek çalışma masası düzeni içerisinde bu objelere yer verebilirsiniz.

Bir öneri olarak, verimli çalışma açısından önemli bir kriter olan aydınlatma seçiminizi farklı dizayna sahip modellerden yapabilir, çalışma masası düzeni için ilgi çekici bir görünüm oluşturabilirsiniz. Elinizin altında bulunması gereken bir başka materyal olan kalemlik seçimi için de klasik ofis malzemelerindense görünce sizi mutlu hissettirecek bir aksesuarı tercih edebilir, böylece kendinizi rahat hissettiğiniz özel alanınızı kolaylıkla yaratabilirsiniz. Size dair detayların bulunduğu bir çalışma masası, yaratıcılığınızı daha kolay harekete geçirmenizi sağlayacaktır.

Baktıkça İlham Alacağınız Detaylar

Yaratıcılığınızı harekete geçirecek, kendinizi ve fikirlerinizi daha özgür hissettiğiniz bir çalışma masası düzeni yaratırken görüş alanınızda size ilham verecek detaylara yer verebilirsiniz. Sevdiğiniz renkleri, çalışma masanızda çeşitli objelerde kullanarak görüş alanınız içerisinde dağıtabilir böylelikle farklı fikirler oluşturma aşamasında sizi mutlu eden renk ve nesneleri üretkenliğinize yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Uzun süre kapalı alanda çalışmak genellikle, dışarıda ferah bir atmosferde ve doğa içerisinde bulunma ve daha özgür hissetme isteğini arttırmaktadır. Konsantrasyonunuzu bozabilecek bir durum olan bu düşünceyi engellemek için küçük yeşil bitkilere çalışma masası düzeni içerisinde yer verebilir. Yeşilin canlılığından ve pozitif gücünden de çalışırken ilham alabilirsiniz.

Plan ve Fikirleriniz Uçup Gitmesin

Farklı fikirler, sıra dışı bakış açıları en umulmadık anlarda kapımızı çalabiliyor. Bu nedenle her ne kadar her şeyin teknoloji üzerinden ilerlediği bir dönemde yaşıyor ve çalışıyor olsak bile çalışma masası düzeni içerisinde yer vereceğimiz küçük bir not defteri, ansızın gelen yaratıcı fikirler için kurtarıcı olacaktır.

Aynı zamanda, haftalık ve aylık planlarınızı, önemli görüşmelerinizi, yapılması gereken öncelikli iş listelerinizi organize edebileceğiniz, tarihlerin yer aldığı planlayıcılar, iş yaşamında düzen sağlamanıza yardımcı olacaktır. Zihninizde yığın halinde gelmiş plan ve programları bu tarzda materyaller ile azaltabilir, kendinizi işinize daha rahat verebilirsiniz. Böylece size engel olacak düşünce kalabalığını engellemiş olabilirsiniz.

Çalışma Alanınızı Eğlenceli Hale Getirin

Çalışma masası, neredeyse günün büyük bir bölümünün geçirildiği bir alan olduğu için çalıştığımız anları aynı zamanda keyif alacağımız vakitlere dönüştürecek bir çalışma masası düzeni oluşturabiliriz. Böylece hem zihnimiz hem de psikolojimiz açısından kendimizi sadece çalışma alanına hapsolmuş gibi hissetmeyi engelleyebiliriz.

Görmek istediğimiz bir yerin görselini, daha önceden gidip çok sevdiğimiz yerden bir hatırayı, görünce mutlu hissettirecek en sevdiğimiz objeyi çalışma masası düzeni içerisinde her an görebileceğimiz bir noktaya koyabiliriz. Çalışma alanımızda devamlı kullandığımız ofis materyallerini renkli seçeneklerden, eğlenceli figürlere sahip modellerden yana yapabilir, böylece eğlenceli bir masa düzeni yaratabiliriz. Keyif aldığımız bir atmosferde yaratıcılığı harekete geçirmemiz daha kolay ve avantajlı olacaktır.

Kalabalık ama Düzenli

Çalışma masası düzeni oluştururken yaratıcılığı dağınıklık mı yoksa düzenli bir atmosfer mi tetikler, en sık sorulan soruların başında geliyor. Kendinizi rahat hissettiğiniz, ihtiyaç duyduğunuz her nesnenin bulunduğu bir masa, işlerinizde size yardımcı olacaktır. Ancak, her şeyin iç içe geçtiği ve yığın oluşturduğu, kullanılmayan eşyaların oldukça fazla yer kapladığı bir çalışma masası, zihninizi yormanıza neden olabilir.

Çalışma anlarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir masa düzeni yaratabilir, kullanmadığınız ya da size yardımcı olmayacak fazla eşyaları masanızdan kaldırabilirsiniz. Bu adım hem kendinizi hem de fikirlerinizi daha rahat hissettirecek, karmaşık görünümün yarattığı yoğunluktan sizi arındıracaktır.

Çalışma alanlarında size konfor sağlayacak ve verimliliğinizi arttırarak üretkenliğinize yardımcı olacak ofis planlamaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma…
View Post
toplantı masası ölçüleri, beyaz toplantı masası

İdeal Toplantı Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

Toplantı odanız, müşterileriniz üzerinde büyük etki yapar. Görüşmeye katılanların yaratıcılıklarını tetikleyecek ve daha iyi fikirler ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir dizayn, toplantı verimliliğinizi de arttırır. İdeal toplantı masası ölçüleri, odanın ölçülerine…
View Post