Ofislerin Olmazsa Olmaz Mobilyası: Banko Nedir

Bahar HidayetoğluPosted on
banko nedir, kahverengi banko

İş yerlerinin ve ofislerin vazgeçilmez parçalarından biri olan bankolar, sekreterya ve giriş bölümlerinde yoğun şekilde kullanılır. Ekip üyeleriniz ile ziyaretçilerinizi zarif bir şekilde birbirinden ayıran parça sayesinde, çalışanlarınızın işlerini yapabilmek için kullandıkları malzeme ve ürünleri de saklayabilirsiniz.

Özellikle banka gibi sürekli ziyaretçi bulunan ofislerde oldukça kullanışlı olan bankoların ofisinizin genel dekorasyonuna uygun şekilde seçerek bütünlük yakalayabilirsiniz. Peki banko nedir?

Banko Nedir?

Bir iş yerinde veya ofiste, çalışanlar ile müşterileri birbirinden ayırmaya yarayan mobilyadır. Genellikle giriş bölümlerinde veya müşterilerin başvuru yaptıkları iş yerlerinde kullanılır. Banko nedir sorusuna daha genel bir cevap vermek için; iki kişi arasında ayraç olarak görev yapan eşya tanımını da kullanabiliriz.

Ofisin ana girişinde bulunan ve bekleme alanı olarak da kullanılan bölümde, çalışanlarınızın gizliliklerini korumak amacıyla banko kullanmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle işletmenizin çağrılarını yönlendiren ve yönetim kadrosunun takvimlerini takip eden resepsiyon çalışanları için gizlilik oldukça önemlidir. Ofisinizi ziyaret eden kişiler rakip firma çalışanı olabilir, veya işletmenize ait gizli bilgilerin duyulması kolaylaşabilir.

banko nedir

Banko kullanımının sağladığı bir diğer avantaj ise, ofis girişindeki dağınıklıktan ve kötü görünümden kurtulmaktır. Normal çalışma masalarından en büyük farkı yarı kapalı bir alan yaratmak olan bankolar sayesinde; bilgisayar, kablo ve telefon gibi elektronik cihazların saklanması oldukça kolaylaşır.

Banko Modelleri

Ofis dekorasyonunuzu yaparken belirlediğiniz renk temasına ve genel ofis görünümünüze uygun bir banko seçimi, ofis içerisinde görsel bütünlük yakalamanıza yardımcı olur. Banko nedir sorusunu yanıtladığımıza göre, farklı banko modellerini inceleyebiliriz.

Genel olarak bakıldığında banko modellerini üç kategoride değerlendirmek mümkündür. Kapalı, yarı kapalı ve açık ana başlıkları altında farklı amaçlar için üretilen banko modellerini bulabilirsiniz.

banko nedir

Özellikle evrak işlemlerinin yoğun şekilde yapıldığı banka ve devlet dairelerinde yarı kapalı ve açık bankolar tercih edilmektedir. Yarı kapalı olarak adlandırılan ve evrakların teslimi için belirli bir açıklık bulunan banko modelleri, özellikle kayıt bürolarında ve başvuru merkezlerinde tercih edilir. Açık bankolar ise, neredeyse masa gibi olan ve yalnızca yan kısımlarında panel kullanılan modellerdir. Koli ve paket teslimi yapılan ofislerde yoğun şekilde kullanılır.

banko nedir

Kapalı bankolarda, bankonun dışa bakan tarafı panellerle tamamen kaplıdır. Güvenlik kontrol masaları, ofis girişleri ve resepsiyon alanlarında bu modelleri sıkça görebilirsiniz.

Ofisiniz için en doğru banko modelini belirledikten sonra, kullanmak istediğiniz bankonun malzeme ve rengine karar verebilirsiniz. Genellikle ahşap materyaller kullanılarak üretilen bankolarda, cam ve metal panellerle birleştirilen modelleri de bulabilirsiniz.

Banko Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banko nedir sorusunun cevabını ve banko modellerini inceledikten sonra, ofisiniz için banko seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Yazımızda daha önce de belirttiğimiz gibi, seçiminizin genel ofis dekorasyonunuzla bir bütün oluşturması oldukça önemli. Ancak sadece bütünlük yeterli değil.

İşletmenizin faaliyet alanına ve banko kullanmak istediğiniz bölüme göre doğru seçim yapmak için, öncelikle ihtiyaçlarınızı doğru belirlemelisiniz. Uzunluk, yükseklik ve model seçimlerinizi yaptıktan sonra ürünleri incelemeye başlayabilirsiniz.

banko nedir

Özellikle ofis ve bina girişlerinde bulunan güvenlik kontrol noktalarında, daha yüksek ve geniş yapıdaki bankoların kullanımı yaygındır. Ancak resepsiyon alanlarında ziyaretçilerin kolay erişim sağlayabilmesi adına daha kısa modelleri tercih edebilirsiniz.

Ahşap malzemeden üretilen bankolar, diğer ofis mobilyalarınızla da uyum sağlar. Özellikle doğru renk seçimi sayesinde, resepsiyon alanlarınızı da ofisinizin içine dahil edecek tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Tek kişilik banko modellerinin yanı sıra, daha geniş şekilde üretilen ve iki çalışanın yan yana işlerini yapabilecekleri modeller de satışa sunulur. Pek çok şirket, genel merkez resepsiyon bölümlerinde iki çalışan bulundurur. Çalışanlardan biri gelen çağrıları cevaplayarak yönlendirme yaparken, diğer çalışan ise ofisinizi ziyaret eden müşterileriniz ve misafirlerinizle ilgilenir.

banko nedir

En olarak geniş bankolar, alanı daha iyi doldurur. Ancak resepsiyon alanınızın yeterli büyüklükte olduğundan da emin olmalısınız.

Bankoların üst kısımlarını şirket tanıtımlarınız ve kitapçıklarınız için sergi alanına dönüştürebilirsiniz. Pazarlama çalışmalarınızdan seçeceğiniz örnekleri resepsiyon alanındaki banko üzerinde sergilemek, ofisinizi ziyaret eden ve görüşme için bekleyen misafirlerinize vakit geçirme imkanı tanırken markanızı daha yakından tanımalarına da yardımcı olacak.

banko nedir

Resepsiyon alanlarında özen gösterilmesi gereken bir diğer önemli konu da bekleme koltukları. Doğru koltuk modellerinin ve büyüklüğün seçilmiş olması, ziyaretçileriniz için yeterli oturma alanı yaratmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda mobilya seçimlerinizin, resepsiyon bankonuzla da uyumlu olması oldukça önemlidir. Görsel bütünlük yakalamak ve özenli bir ortam yaratmak için benzer materyalleri seçebilir, renk seçimlerinizle farklı ürünleri bütünleyebilirsiniz. Ofis bekleme koltuğu modelleri seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like