Keson Nedir: Mobilya Dünyasında Farklı Bir Terim

Bahar HidayetoğluPosted on
keson nedir, beyaz keson takımı

Keson mobilyalar geçmişten beri ilgilerinin aşina olduğu, özellikle ofislerde sıklıkla kullanılan klasik bir mobilyadır. Kısa tanımı ile çekmeceli bir ofis mobilyası türü olan keson nedir sorusunun cevabını gelin birlikte inceleyelim.

Keson Nedir?

İnşaat mühendislerinin aşina oldukları keson terimi, bir inşaat metodunu ifade eder. Ancak bu yazımızda kesonu inşaat terimi olarak değil, bir ofis mobilyası türü olarak inceleyeceğiz.

Fransızca bir kelime olan caisson, dilimize keson olarak çevrilmiştir. Kesonun nedir sorusunun tam anlamı ile cevabı malzeme arabasıdır. Ofis ve çalışma ortamlarında kullanılması nedeni ile günümüzde malzeme dolabı olarak da adlandırılır.

Genellikle ofis ve çalışma ortamlarında kullanılan çekmeceli kısa dolaplara keson adı verilir. Tekerlekli ya da tekerleksiz şekilde tasarlanabilen kesonlar, masa altında ya da köşelerde kullanılabilir.

Keson dolaplar, kısa olmaları ve yer kaplamadan saklama alanı yaratmaları nedeni ile ofislerde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Dosya da evraklar gibi kişisel eşyalar da keson dolaplar içerisinde saklanabilir.

Keson nedir sorusunu cevapladığımıza göre, farklı keson çeşitlerini inceleyebiliriz. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, kısa ve çekmeceli tüm dolaplar keson tanımı altında yer alır. Ancak en yoğun şekilde kullanılan modeller, yaklaşık 60 cm yüksekliğinde ve birkaç çekmeceli olanlardır.

Ofis mobilyalarınıza uygun renklerde kolayca bulabileceğiniz keson dolaplar, tamamı çekmece ya da çekmece ve saklama alanı şeklinde tasarlanabilir. İhtiyaçlarınıza göre dilediğiniz modelde keson kullanabilirsiniz.

Gürsan Mobilya keson ürünlerini incelemek için tıklayın.

Keson Nasıl Kullanılır?

Ofis içerisinde ekstra yer kaplamadan saklama alanı yaratan kesonlar, çoğu zaman masa altına yerleştirilir. Masanın yüksekliğini de göz önünde bulundurarak seçeceğiniz kesonunuzu, sağ ya da sol köşeye yaslayarak kullanabilirsiniz.

keson nedir, beyaz keson takımı

Üst yüzeyi düz olan keson modellerini, ofisinizin köşe kısımlarında da değerlendirmeniz mümkündür. Keson üzerine dosyalarınızı ya da bitkilerinizi yerleştirerek ofis içerisindeki görünümle bütünleştirmeye çalışabilirsiniz.

Keson seçiminizi yaparken ihtiyaçlarınızı doğru şekilde belirlemeniz de önemlidir. Özellikle dosyalarınız için saklama alanı olarak değerlendireceğiniz mobilyanın çekmece yerine dolaplı olması önemlidir.

Ofisinizde kullanacağınız mobilyaların işlevsel ve ergonomik olması gerekir. Daha az yer kaplayan ve daha geniş bir kullanım alanı sunan mobilyalar, alandan kazanırken parasal açıdan da daha karlıdır. Çalışma masalarına entegre şekilde hazırlanan keson modelleri sayesinde ayrı ayrı alışveriş yapmaktan kurtulabilir ve tek bir ürünle tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Keson entegreli masalar, taşınma ve yeniden düzenleme gibi durumlarda sorun yaratabilmektedir. Bu nedenle ofis içerisindeki düzeninizi sıkça değiştiriyorsanız, ayrı keson modellerini incelemenizi öneririz.

keson nedir, beyaz keson takımı

Ayrı şekilde satışa sunulan kesonlar, farklı boyutlarda ve ölçülerde hazırlanır. Üç çekmeceye kadar çıkabilen yüksekliklerin yanı sıra, dosya dolabı olarak kullanılabilecek çekmece boyutları da bulunur. Özellikle muhasebe ve finans alanında çalışanların dosyalama işlemleri için yeterli alan sağlayan bu modeller, diğer modellere kıyasla daha yüksektir. Bu nedenle masa altı yerleştirmesi yerine genellikle ofisin köşelerinde değerlendirilir.

Keson Modelleri

Masaya entegre olmayan keson modellerinde genellikle hareket kabiliyetini arttırmak amacıyla tekerlek kullanılır. Bu sayede ihtiyaca göre dolabın taşınması veya hareket ettirilmesi kolaylaşır.

İstenen her renkte üretilebilen kesonlar, genellikle çalışma masası ile aynı tonda tercih edilir. Ancak çalışma masasının rengine uygun kontrast materyallerde de keson üretilebilir.

En ve boy olarak standart ölçüleri bulunan keson modellerinde isteğe göre farklı boylar da üretilebilir. Özellikle teknik çizimlerin saklanabilmesi için yatay çekmeceli modeller, mimarlık ve mühendislik ofislerinde kullanılır.

ahşap keson, keson nedir

Şirketin mali ve idari bilgilerine sahip olan çalışanlar için kilitlenebilen keson modelleri de mevcuttur. Bu modeller, bir ana ve bir yedek anahtar ile birlikte satışa sunulur. Keson kilitlendiğinde çekmecelerin tamamı kilitlenir ve anahtara sahip olmayan kişilerce dolap açılamaz. Özellikle yöneticilerin ve idari sorumluların ofislerinde tercih edilen bu modeller, istenen renk ve boyutta hazırlanabilir.

Kilitlenebilen keson modellerinden bazılarında ise PIN kodu kullanılır. Bu kod genellikle 3 basamaklı bir sayıdan oluşur ve doğru kombinasyon oluşturulduğunda çekmecelerin açılması sağlanır. Kod yanlış dizilimde olduğu sürece çekmecelerin açılması mümkün değildir.

Kesonlar İçin Alternatif Kullanım Alanları

Küçük ofisler için alan kullanımını optimize etmek oldukça önemlidir. Bu nedenle her ofis malzemesinin çok amaçlı olması ve ihtiyaç anında kolayca kullanılabilmesi gerekir.

Küçük ofis alanlarında uygulayabileceğiniz en iyi dekorasyon fikirlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Kesonun ne demek olduğunu yazımızın şimdiye kadarki bölümünde detaylıca inceledik. Şimdi gelin, kesonların alternatif kullanım alanlarına bir göz atalım.

Kesonunuzu ekstra bir oturma alanı olarak değerlendirmek, fazla yer kaplayan sandalye ve koltuklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Tekerlekli olmaları sayesinde ofis içerisinde kolayca hareket edebilen kesonunuzun üst kısmına uygun, altı ahşap materyalle sağlamlaştırılmış bir yastık oluşturmanız yeterlidir. Kesonu oturma alanı olarak kullanmak istediğinizde bu yastığı keson üzerine yerleştirebilir, sonrasında ise dilerseniz yastığı çıkartarak farklı yerlerde kullanabilirsiniz.

ayaklı keson, puflu keson

 

 

 

 

Aynı yükseklikteki kesonlarınızı bir araya getirerek ekstra bir alan yaratmanız da mümkündür. Ofis içerisindeki televizyon ya da ekranınızı yerleştirebileceğiniz yeni bir sehpa yaratmak için kesonlarınızdan yararlanabilirsiniz. Ekranın büyüklüğüne göre iki ya da üç kesonu yan yana getirin ve üzerine dilediğiniz malzemeleri yerleştirin.

Tekerlekli olmaları sayesinde kolayca taşıyabileceğiniz kesonları ofisin diğer alanlarına da kolayca götürebilirsiniz. Ancak taşıma işlemi esnasında değerli eşyalarınızı ayırmanızı önemle hatırlatalım; düz olmayan zemin ya da halı gibi sürtünme arttırıcı sebeplerle kesonun dengesi bozulabilir ve eşyalarınız düşebilir.

Sehpa Olarak Kullanabilirsiniz

Üst yüzeyin düz olması sayesinde kesonunuzu gerekli durumlarda sehpa olarak da kullanmanız mümkün.

Özellikle ofis köşelerinde değerlendirilen kesonların üstüne bitkilerinizi yerleştirebilir ya da daha samimi bir görünüm için abajur kullanabilirsiniz. Sektörünüz ve mesleğiniz ile ilgili önemli okumalıkları, dergi ve kitapları keson üzerine yerleştirerek küçük bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz.

üzeri düz kahverengi keson

Geniş ve yatay kesonlarınızı toplantı odanızda tutmak, katılım sayısı yüksek toplantılar için ekstra oturma alanı yaratmanıza yardımcı olur. Kesonun üst yüzeyine sabitlenecek yastıklar sayesinde katılımcılarınızı rahat ettirebilir, daha samimi bir görünüm oluşturmak için sırt kısmını oluşturan duvara ofisinize uygun desenlerde birkaç kırlent ekleyebilirsiniz.

Metal kesonlarınızı farklı renklerde seçerek ofisinize renk katmayı da deneyebilirsiniz. Kırmızı, lacivert ve sarı gibi renklerde üretilen metal kesonlar sayesinde hem saklama alanı yaratacak, hem de ofis dekorasyonunuzda canlılık sağlayacaksınız.

Benzer şekilde ofisinizin cam kenarlarına yerleştireceğiniz kesonları da dinlenme alanı olarak değerlendirebilirsiniz.

Açık ofis alanlarında bölmeleri birbirinden ayırmak amacıyla da keson kullanabilirsiniz. Yüksek modellerden oluşturacağınız ve her bir çalışanın ya da departmanın sınırlarını belirleyecek kesonlar sayesinde hem rahatsız edici ayırıcılardan kurtulmuş olacak, hem de doğal bir ses önleyici uygulamış olacaksınız.

Ahşap materyalden üretilen tek çekmeceli kesonlar, yalnızca masa altında değil üzerinde de kullanılmaya uygundur. Geniş masalar için ideal bir alan kullanımı da sağlayan kesonu, masanın sağ veya sol kısmına yaslı duracak şekilde yerleştirebilir ve önemli belgelerinizi sürekli gözünüzün önünde bulundurabilirsiniz. Masa üzerinde kullanacağınız kesonun üst yüzeyini yine dosyalarınıza ayırabilir, ya da bitkilerle süsleyebilirsiniz. Masa lambası ya da abajur kullanarak masanızın havasını değiştirmeniz de mümkün.

1 comment
  1. İlgi çekici ve duyarlı paylaşımlarınız için çok teşekkürler.. Sizi bütün sosyal ağlardan beğenerek takip ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like