Çalıştığınız Alana İlham Verecek Ofis Dekorasyon Örnekleri

Bahar HidayetoğluPosted on
fosburry ofis dekorasyon örnekleri

Ofis tasarımı sadece ülkemizde değil, gelişmiş ülkelerin de gündeminde kalan bir konu. Dünyanın en büyük şirketlerinin hazırladığı yeni ofisleri gazete ve televizyon kanallarında sürekli olarak görebilirsiniz.

Türkiye’deki ilham verici ofis tasarımlarını daha önce listelemiştik. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise dünyanın farklı ülkelerinde bulunan ofis dekorasyon örneklerini inceleyeceğiz.

İlham Veren Ofis Dekorasyon Örnekleri

Yazımızda yer vereceğimiz ofisler, dünyanın en büyük şirketlerinden yerel işletmelere kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor. Ofislerin pek çoğu, tüm bir binanın kullanımı şeklinde tasarlanmış durumda.

Ülkemizde de son dönemde trend olan eski fabrika binalarının yeniden tasarlanarak ofis kullanımına dönüştürülmesi, yurtdışında uzun zamandır uygulanıyor. Geniş ve endüstriyel alanların soğuk yapısını doğru mobilya ve temalarla değiştirebilmeyi başaran birçok ofis tasarımı bulunuyor.

Aynı zamanda markaların kendileri için tasarlattırarak inşa ettirdikleri birçok ofis de mevcut. Özellikle mimari alanında tercih edilen bu yöntem, teknoloji şirketleri tarafından da kullanılıyor. Ofis binalarının yanı sıra peyzaj ve bahçe tasarımları ile öne çıkan ofisler görmek de mümkün.

AirBnB – Dublin

airbnb ofis dekorasyon örnekleri

Avrupa operasyon merkezi olarak hizmet veren AirBnB Dublin ofisi, terkedilmiş bir depo içerisine tasarlanmış. Ahşap ve metal parçaların birleştirilmesi ile hazırlanan ofis, geniş ve ferah olması ile de öne çıkıyor.

Ofisin orta kısmında yer alan oditoryum hem ekip toplantıları için, hem de dinlenme amacıyla kullanılabiliyor. Katlardaki dar görünümden kurtulmak amacıyla koridorların da orta alana bakmaları sağlanmış.

airbnb ofis dekorasyonu

Çoğunlukla tercih edilen açık ofis dekorasyon örnekleri yerine kapalı alanların kullanıldığı AirBnB ofisinde odaklanarak çalışma için kapalı alanlar da yerleştirilmiş. İşlenmemiş ahşap materyallerden oluşturulan kübik yapıdaki odalar, geniş koridorlar ve dinlenme alanları ile birleşiyor.

WeWork – Shangai

wework ofis dekorasyonu

Çinli ortak çalışma devi WeWork, Shangai’de bulunan ofisi için eski bir kimya fabrikasını yeniden tasarlatmış. Oldukça yüksek olan tavan sayesinde orta kısımda yer alan kafeterya ve çalışma bölümü, neredeyse açık hava bir alan gibi gözüküyor.

wework ofis dekorasyonu

Mekanı daha geniş göstermek amacıyla zeminde beyaz, mobilyalarda ise işlenmemiş ahşap tonları kullanılmış. Yeşil renkteki metal sütunlar ve merdiven, ilgi odağını oluşturuyor.

Money.co.uk – Gloucestershire

money ofis dekorasyonu

Listedeki en ilginç ofis olduğu aşikar olan Money.co.uk ofisi, İngiltere Gloucestershire’ta bulunan Viktorya dönemi bir kalenin içerisine tasarlanmış. Ortaçağ dönemi ile modern zamanları birleştiren ofis, birçok farklı alana da ev sahipliği yapıyor.

money ofis dekorasyonu

Kale içerisindeki odalarda oluşturulan temalar, toplantı odalarının da oldukça renkli olmasını sağlıyor.

money ofis dekorasyonu

Çalışma alanlarında kullanılan renkler sayesinde kalenin soğuk havası yerini oldukça modern bir ofise bırakmış durumda. Duvarlara uygulanan resimler sayesinde beyaz fona da canlılık kazandırılmış.

money ofis dekorasyonu

Kalenin büyüklüğünden yararlanılarak mutfak, sinema odası, kütüphane ve oyun odaları da uygulanmış durumda. Toplantı odalarının her birinde farklı temalar oluşturulmuş.

Fosburry & Sons – Antwerp

fosburry ofis dekorasyonu

Belçika’da ortak çalışma alanı olarak hizmet veren Fosburry & Sons, ofis dekorasyon örneklerinde doğal ışıktan mümkün olduğunca fazla yararlanmak için büyük camlar kullanıyor. Ofisin merkezinde kafeterya bulunuyor.

fosburry ofis dekorasyonu

Oditoryum yerleşimindeki çalışma alanına da ev sahipliği yapan kafeteryada mekanı daha geniş gösterecek bir tavan yüksekliğinin yanı sıra, doğal görünümü destekleyen bitkiler de yer alıyor.

fosburry ofis dekorasyonu

Metal ve ahşabın birlikte kullanıldığı ofis dekorasyon örneğinde zemin açık renk olarak tercih edilmiş. Bu sayede zaten geniş olan alanda ferahlık ön plana çıkıyor. Kafeterya kısmında kullanılan bitkiler de, bütünlük yakalamak adına ofisin diğer alanlarında da yer alıyor.

Second Home Lisboa – Lisbon

second home ofis dekorasyonu

Portekizli ortak çalışma şirketi Second Home, ofis içerisinde yer verdiği 1.000’in üzerindeki bitki ile öne çıkıyor. Bitkilerin bu denli yoğun kullanılmasının amacı dekorasyonun yanı sıra; ofis içerisindeki hava kalitesinin arttırılması ve enerji tüketiminin optimize edilmesi. Aynı zamanda masa kenarlarındaki yerleşim sayesinde bu bitkiler, çalışanların gizlilik ihtiyaçlarını karşılıyor.

second home ofis dekorasyonu

Fiziksel ve ruhsal sağlığa da büyük önem verilen ofis içerisinde yoga dersleri gibi etkinlikler de yapılıyor. Aynı zamanda ofiste bulunan kütüphane, 2.000’in üzerinde İngilizce ve Portekizce kitap ile hizmet vermekte.

Selgas Cano Architecture – Madrid

selgas cano ofis dekorasyonu

Bir mimarlık ofis dekorasyon örneği, kendi ofisini tasarladığında bu denli güzel alanları görmek mümkün oluyor. İspanya Madrid’de bulunan ofis, çevre ile bütünleşerek çalışanlarına inanılmaz bir çalışma alanı yaratıyor.

selgas cano ofis dekorasyonu

Beyazın ön planda olduğu ofis içerisinde sarı ve kırmızı renkler de destekleyici renkler olarak kullanılıyor. Ofisin köşesinde yer alan cam, hareketli bir panel sayesinde kapatılabiliyor.

White Mountain Office – Stockholm

white mountain ofis dekorasyonu

İsveç’in Stockholm şehrinde yerin 30 metre altındaki bir atom bombası sığınağına tasarlanan ofis, İsveçli ISP şirketi tarafından kullanılıyor. Doğal taşların metal ile buluştuğu ofisi görenler, bilim kurgu filmlerinden bir sahnede olduklarını düşünüyor.

white mountain ofis dekorasyonu

Ofisin soğuk yapısı kullanılan doğal bitkiler ile bir nebze kırılmış olsa da, mavi ve kırmızı tonlarındaki aydınlatma ile filmlerden çıkmış görünümünü koruyor.

Medina Turgul DDB – İstanbul

medina turgul ofis dekorasyonuİstanbul’da bulunan en güzel ofis alanlarından biri olan Medina Turgul DDB ofis dekorasyon örneği, ülkemizin en büyük markalarına hizmet veren bir reklam ajansı olarak hizmet veriyor. Beyoğlu’ndaki ofis, taş ve metalin birleşimi ile oluşturulmuş.

medina turgul ofis dekorasyonu

Tekel tarafından depo olarak kullanılan bu tarihi yapının eski bir baruthane olduğu rivayet ediliyor. 2008 yılında restore edilen ve ofis olarak kullanılmaya başlanan yapı, Haliç’in kıyısında şehrin tarihi dokusu ile birleşiyor.

Mother London – Londra

mother london ofis dekorasyonu

Dünyanın en büyük reklam ajanslarından biri olan Mother, Londra’da bulunan ofisinde oldukça sade ve çıplak bir görünüm yaratmak istemiş. Ofisin tam merkezinde yer alan ve toplam 200 kişinin aynı anda çalışabileceği kadar büyük olan beton masa, bu görünümü destekleyecek şekilde planlanmış.

mother london ofis dekorasyonu

İçerisinde renk kullanımının minimize edildiği ofis dekorasyon örneği, yalnızca aydınlatma için kullanılan Marimekko desenlerini içeriyor. Finlandiyalı Marimekko’nun tasarım kumaşları ile birçok renk bir arada kullanılmış durumda.

Redbull – Londra

redbull londra ofis dekorasyonu

Dünyanın en büyük markalarından biri olan Redbull, İngiltere Londra’da bulunan ofisinde renk kullanımını minimize ederek ilerlemeyi tercih etmiş. Ofisin katları arasındaki geçişlerde çalışanlar isterlerse merdivenleri, isterlerse kaydırağı tercih edebiliyor.

redbull londra ofis dekorasyonuİkinci katta yer alan toplantı odaları, camların üzerine yerleştirilen numaralar ile adlandırılıyor. Renk kullanımının oldukça az olduğu ofiste alanı daha geniş göstermek amacıyla, ayırıcı olarak cam tercih edilmiş.

TBWA Hakuhodo – Tokyo

tbwa ofis dekorasyonu

Dünyaca ünlü reklam ajanslarından TBWA, Tokyo’daki ofisini tasarlatırken rakiplerinden farklı olduğunu göstermek istemiş ve bunun sonucunda dünyanın en rahatlatıcı ofislerinden biri hayata geçirilmiş. Tokyo’da eski bir eğlence merkezi içerisine uygulanan tasarım, bitkilerin ve yemyeşil çimlerin yoğun kullanımıyla öne çıkıyor.

tbwa ofis dekorasyonu

Beyaz ve işlenmemiş ahşabın yanı sıra, cam ve metal parçalar ile bütünleşen ofis içerisinde birçok eğlence ve dinlenme alanı da oluşturulmuş.

Manchester Square – Londra

manchester square ofis dekorasyonu

Londra’nın batısında yer alan eski bir konağın restore edilmesiyle oluşturulan ofiste, Centilmenler Kulübü teması oluşturulmaya çalışılmış. Koyu renk ahşap mobilyaların sıcak aydınlatmalar ile birlikte kullanıldığı ofiste deri koltuklar da ön planda yer alıyor.

manchester square ofis dekorasyonu

Çalışma alanlarında ise yoğun şekilde metal ve deri kullanımı öne çıkıyor. Aydınlatma için yerleştirilen ve sıcak ışık yayan tasarım avize, tavanda uygulanan işlemeler ile bütünleşerek modern bir görünüm oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like