Fikir Verecek Ofis Dizayn Örnekleri

Bahar HidayetoğluPosted on

Çalışanlarınızı ve müşterilerinizi etkileyecek ilham verici bir ofis dizaynı yaratmak, birçok kişinin sandığının aksine oldukça kolay. Doğru kombinasyonlar ve kullanım ile yaratıcılığınızı tetiklerken odaklanmanıza yardımcı olacak bir ofise kavuşabilirsiniz.

Ofis tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. İhtiyaçlarınız, faaliyet alanınız ve çalışan sayınız göz önünde bulundurularak yapılacak çalışmalar sonucunda ekibinize gereken alanı ve konforu sağlayabilir, çalışan memnuniyetini arttırırken verimliliği de yükseltebilirsiniz.

Ofis Dizayn Nedir?

İş amacı ile kullanılacak olan alan içerisinde yapılacak tüm dekorasyon ve düzenlemeler, ofis dizaynı kapsamına girer. Duvarlarda kullanılacak renklerden yer kaplamasına, ofis mobilyalarından aydınlatmaya kadar tüm detaylar bir bütün oluşturacak şekilde planlanır ve uygulanır.

Bir işletmenin en önemli varlıklarından biri de marka değeridir. Birçok kişi marka değerinin müşteriler ve tüketiciler tarafından belirlendiğini düşünür, ancak işletmenin çalışanları da marka değerine büyük oranda etki eder.

ofis dizayn örnekleri

Çalışma ortamının zevkli şekilde dekore edilmesi, çalışma için gereken tüm ihtiyaçları etkin şekilde karşılaması ve odaklanmaya yardımcı olması gibi detaylar çalışan memnuniyetini arttırır. Mutlu bir ekip, her işletme için başarıya giden yolun anahtarıdır.

Ofis dizayn, çalışma masalarının konumları ve altyapı gibi farklı alanları da barındırır. Masa yerleşimleri belirlendikten sonra; her istasyon için gerekli olan internet, telefon ve elektrik altyapılarının sağlanması önemlidir.

Ofis Dizayn Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Etkin ve verimli bir ofis alanı hazırlamak için önem verilmesi gereken pek çok nokta var. Ancak hem çalışanlarınızın hem de ofisinizi ziyaret eden müşterilerinizin markanızı doğru anlamasını sağlayacak belirli alanlar bulunuyor.

ofis dizayn örnekleri

Çalışanlarınızın gün içerisinde yoğunluktan ve stresten uzaklaşarak birkaç dakika dinlenebilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve ofis içi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz özel bir alan belirlemelisiniz. Bu alanda rahat ve geniş koltuklara, birkaç basit eğlenceye ve bir masaya yer verebilirsiniz. Doğum günleri ve önemli duyurular gibi ofis içi etkinliklerinizi yapabilmek için yeterli oturma alanı yarattığınızdan emin olmalısınız.

Dinlenme odanızda kullanabileceğiniz koltuk modellerini buradan inceleyebilirsiniz.

Verimli çalışmanın en önemli prensiplerinden biri de odaklanmaktır. Açık ofis konsepti ile tasarlanan ofis alanlarında, çalışanların odaklanarak çalışmasına yardımcı olan özel alanlar yaratmak iş performansınızı arttırmanıza yardımcı olur. Ses izolasyonu yapılmış küçük bir alanda bir masa ve birkaç sandalye, bu ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacak.

ofis dizayn örnekleri

Ofis Dizaynında Kişisel Alanlara Dikkat Edin

Ofis alanında yeterli saklama alanı yaratmak da önemli konular arasında yer alıyor. İşletmeniz için önemli olan evrakları barındırabileceğiniz dosya dolaplarının yanı sıra, çalışanlarınızın kişisel eşyalarını koyabilecekleri alanlar da yaratmalısınız. Masa altı kesonlar ve kapaklı vestiyer dolapları kullanarak çalışanlarınızın kişisel saklama alanlarını yaratabilirsiniz.

Kabin ve bölmeler şeklinde tasarlanmış ofis dizaynları, çalışanların kendilerini dar bir alanda ve yalnız hissetmelerine neden olabilir. Çağrı merkezi ve telesatış operasyonları için gerekli olan bu düzen, diğer faaliyet alanlarında çalışan verimliliğini düşürür. Açık ofis alanlarında kısa ayırıcılar kullanmak ve çalışanların birbirlerine dönük şekilde oturmasını sağlamak, doğru yerleştirme sayesinde verimliliği arttırır.

ofis dizayn örnekleri

Toplantı odalarında ve çalışma alanlarında kabloların gözükmesini engellemek de ofis dizaynınızın öne çıkmasına yardımcı olacak. Yerleşim planlarını altyapı çalışmalarından önce tamamlamak, kabloların duvar içinden ya da yer altından döşenmesini sağlar. Birkaç farklı versiyon şeklinde yerleşme planı oluşturarak, ileride yapılacak değişikliklerin kabloları görünür kılmasının önüne geçebilirsiniz.

Fikir Verecek Ofis Dizayn Örnekleri

Ofis dizaynı yaparken, 60-30-10 kuralı çerçevesinde renklerinizi belirleyebilirsiniz. Buna göre iki ana renk ofis alanınızın %90’ını oluştururken, bir yardımcı renk %10’unda görülür olacak.

ofis dizayn örnekleri

Kullanacağınız mobilyaların, markanız için yaratmak istediğiniz algı ile uyumlu olması gerekir. Modern mobilyalar yenilikçi ve yaratıcı bir marka algısı yaratırken, geleneksel mobilyalar yöresel ve lokal bir işletme imajı çizer.

Renklerinizi ve temanızı belirledikten sonra ihtiyaç duyduğunuz mobilyaları seçebilir ve ofis yerleştirmesine başlayabilirsiniz. İşe koyulmadan önce, gelin birlikte birkaç dizayn örneğini birlikte inceleyelim.

Minimal Açık Ofis Dizaynı

Ofisin büyük olması, yaratılabilecek farklı alanlara yer kalmasını sağlar. Minimal şekilde tasarlanmış olan ofislerde genellikle çalışma ve dinlenme alanları iç içedir.

minimal açık ofis dizayn

Bölümleri birbirinden ayırmak için bitki kullanımı, ofisin genel görünümüne etki eder. Çalışanların odaklanmasını sağlayan ve içerideki havayı temizleyen bitkiler, samimi ve sıcak bir ortam yaratır.

Beyaz ve ahşabın bir arada kullanılması, modern ve sade bir görünüm sağlar. Natürel tonlarda seçeceğiniz kanepe ve koltuklar, farklı bölümlerin bütünlük kazanmasına yardımcı olur.

Aydınlatmalarda metalik ürünlere yönelmek, modern görünümü destekler ve mekan içindeki dengeyi sağlar.

Modern Çalışma Alanı

Beyaz ve ahşabın birlikte kullanılmasının modern bir görünüm yarattığını belirtmiştir. Bu görünüme çarpıcılık kazandırmak amacı ile gri ve siyah tonlarından yararlanabilirsiniz.

modern çalışma alanı, modern ofis dizayn

60-30-10 kuralına göre uygulayacağınız yardımcı siyah ve gri tonlarını, duvarlarınızda ya da yer kaplamanızda değerlendirebilirsiniz. Kolon çıkıntısı ya da dar duvarlarda kontrast renk kullanmak, alanınızın daha geniş gözükmesine de yardımcı olur.

Renkli Dinlenme Alanları

Çalışanlarınızın sosyalleşmesine ve birkaç dakika da olsa günün yoğunluğundan uzaklaşmalarına yardımcı olacak dinlenme bölümlerinde, farklı renklerin bir arada kullanılması keyifli alanlar yaratacak.

renkli ofis dizayn

Bu alanlarda yeterli oturma alanı yaratmak için birkaç kanepe ve sandalye kullanabilir, bank ve puflardan yardım alabilirsiniz. Keson dolapların üzerini minder ile kaplayarak tabure haline dönüştürmeniz, oturma kapasitenizi arttırır.

Keson modellerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Galeri Duvarlar

Duvarlarınızda yer vereceğiniz tablo ve posterler, ofis alanını daha samimi ve sıcak bir hale dönüştürür. Kullanacağınız tabloları çalışanlarınızla birlikte seçerek hem eğlenebilir, hem de ofis tasarımında iz bırakmalarına yardımcı olabilirsiniz.

ofis dizayn örnekleri

Genel görünümü bozmamak adına seçenekleri, renk ve temanıza uygun şekilde belirleyerek çalışanlarınıza anket yapabilirsiniz. Bu sayede çalışanlarınız kendilerini değerli hissedecek ve ofis alanını benimseyeceklerdir.

Dönüşen Alanlar

Duvar kullanmadan ofisinizi bölmek ve özel alanlar yaratmak için katlanabilir camlardan destek alabilirsiniz. Kapatıldığında tamamen ayrı bir alan sağlayan, açıldığında ise genel alanla birleşen cam bölmeler sayesinde sessiz çalışma alanları da yaratmış olacaksınız.

ofis dizayn örnekleri

Küçük Odalar

Küçük veya dar alanlarda maksimum faydayı sağlamak için natürel renkler ve sade mobilyalar kullanmalısınız.

küçük ofis dizaynGüneş ışığından en verimli şekilde yararlanacak bir oturma düzeni planlamak ve renk kullanımlarınızı alanı genişletecek tonlardan yana yapmak da önemli.

Küçük ofis dekorasyonu ile ilgili hazırladığımız yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Fütüristik Ofis Dizaynı

Bilim-kurgu filmlerinde görmeye alışın olduğumuz fütüristik dizaynlar, ofis alanlarında da kullanılabilir. Koyu yer döşemeleri, sert ve kesin çizgili mobilyalar ve soğuk aydınlatma bu görünümü elde etmenize yardımcı olacak.

fütüristik ofis dizayn

Ferahlık hissi katmak için mümkün olduğunca cam kullanmaya ve tüm mobilyaların parlak olmasına dikkat etmelisiniz.

İç İçe Geçen Alanlar

Dar ve uzun ofis alanları için en etkili çözümlerden biri, ihtiyaç duyulan tüm alanları iç içe geçecek şekilde planlamaktır. Dinlenme, toplantı ve çalışma alanlarının bir arada bulunduğu ofislerde yerleşme planını doğru yaparak ferahlık ve derinlik yaratabilirsiniz.

ofis dizayn örnekleri

Toplantı odasını diğer alanlardan ayırmak için cam kullanabilir, bu sayede özel bir bölüm yaratabilirsiniz. Çalışma masalarını ikili şekilde karşılıklı yerleştirebilir ve dinlenme alanı ile bağlantılı olacak şekilde oluşturabilirsiniz.

Yer döşemelerinde birbirinden farklı, ancak bütünlük oluşturacak seçenekler kullanabilir ve derinlik hissini arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like