İçinizi Çalışma İsteği ile Dolup Taşıracak Çalışma Masası Tasarımları

Bahar HidayetoğluPosted on

Ofiste gün boyu vaktiniz nerede geçiyor? Elbette uzayıp giden toplantılar, kimi zaman sahada çalışmalar ya da müşteri ile birebir ilişkiler sizi hareket halinde tutuyordur. Ancak iş yerinde zamanın büyük bir kısmı, çalışma masası etrafında geçtiği için çalışma masası tasarımları önem verilmesi gereken bir konu oluyor.

Yoğun çalışan kimilerimiz için; dosyaların incelendiği, yeni fikirlerin geliştirildiği, hatta öyle yemeğinin bile yendiği yer çalışma masasıdır. Bu durumda çalışma masasının nasıl bir tasarıma sahip olduğu büyük bir önem kazanıyor.Çalışma masasının, çalışmayı cazip hale getirici bir halde olması çok önemli. Sizi işe koyulmaya teşvik etmeli, yaratıcı fikirler için ilham vermeli ve konforunuzu ön planda tutmalı… İşte içinizi çalışma isteği ile dolup taşıracak, size konforlu bir çalışma ortamı sağlayacak birbirinden güzel çalışma masası tasarımları!

Dar Alanlar İçin Açık Renkler

Küçük ofisleri dekore etmek kimi zaman biraz zorlayıcı olabilir. Dar bir alanı kullanışlı ve konforlu hale getirmek, üzerine fazladan düşünülmesi gereken bir görev. Eğer küçük bir alana uygun çalışma masası tasarımları arıyorsanız, açık renkleri tercih etmenizi öneririz.

Beyaz ya da açık ahşap renklerinde çalışma masası tasarımları, bu masayı yerleştireceğiniz odaya anında ferahlık katacaktır. Üstelik aynı zamanda modern bir görünümü de beraberinde getirecektir. Masanın çabuk kirlenmesini istemiyorsanız ya da ufak tefek kazalardan sağlam çıkmasını arzu ediyorsanız; kolay silinebilir ve sağlam cilalı malzemeden yapılmış masaları tercih edin.

Ergonomi Önemli!

Çalışma masası tasarımları konusund, en önemli noktalardan bir tanesi, konfordur. Bu masada çalışacak olan kişinin ergonomik ihtiyaçlarının mutlaka göz önüne alınması gerekmektedir.Çoğu kişinin çalışma masası tasarımları seçerken yaptığı en büyük hata, bilgisayar ekranlarını göz seviyesinin altına koymasıdır.

Bu durumda çalışma masanızı tasarlarken bilgisayarın altına göz seviyesinin üstüne çıkartacak bir yükselti ekleyebilirsiniz. Bu sayede çalışırken boynunuz çok daha az ağrıyacak, gözleriniz çok daha az yorulacaktır. Bunun yanı sıra masanızı tamamlayacak olan sandalyenin de belinizi ağrıtmayacak ve uzun süren mesai sürecinde sizi destekleyecek nitelikte olduğundan emin olmalısınız.

Biraz Yeşil Mutlaka Olmalı

Günümüz dünyasında insanlar, yetişkinlik hayatlarının büyük bir kısmını ofis ortamında geçiriyorlar. Sürekli aynı ortamda olmak ve aynı dokuları hissetmek, aynı kokuları duymak, aynı görüntüleri görmek bir noktadan sonra bunaltıcı olabilir.

Bu durumun önüne geçmek için masanızı biraz renklendirebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu da masanıza bitkiler eklemek olabilir. Son zamanlarda popüler olan succulent bitkileri, çiçek veren neşeli saksılar, ya da özel tasarımlar içerisindeki bitkiler, masanızı canlandıracaktır. Bu tarz bitkileri görmek size hem ilham verecek hem de içinizi açacaktır.

Minimal ve Kullanışlı Tasarımlar

Ofis dekorasyonu ve çalışma masası tasarımları sırasında en çok karşılaşılan trendlerden bir tanesi de minimalizm olmaktadır. Çoğu zaman iyi niyetli bir hevesle başlayan bu trend, kısa sürede kullanışlı olmayan ve rahatsız tasarımların ofisleri doldurmasına neden oluyor.

Ancak minimal tasarım özünde konsantrasyonu arttırmak ve sağladığı sadelik sayesinde odaklanmayı kolaylaştırmak var. Ahşap ve basit hatlara sahip bir çalışma masası, istediğiniz minimal havayı odanıza getirebilir. Bu tarz bir masayı rahat bir sandalye ve doğru konumlandırılmış bir ışık kaynağı ile birleştirdiğinizde, ideal çalışma masası tasarımı elde edebilirsiniz. Bu sayede hem kullanışlı hem de minimal bir çalışma masasına sahip olursunuz.

Modern Dokunuşlar

Çalışma masanızın size yaratıcılık ve çalışma aşkı vermesi için modern tasarımları tercih edebilirsiniz. Eğer farklı işler ortaya koyan bir marka olmayı hedefliyorsanız çalışma alanınızı da bu şekilde yenileyebilirsiniz.

Modern çalışma masası tasarımları, alışılagelmemiş dokuları tercih etmeleri ile ön plana çıkıyor. Örneğin siyah cam bir masa, çalışma ortamınıza anında modern bir yorum katabilir. Bunun yanı sıra farklı renklerde metal tasarımlar, kolay silinebilir suni deri koltuklar ve zıt renklerde tamamlayıcı aksesuarlar; aradığınız modern görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır. Böyle bir masadan çıkan fikirler hep son moda olacaktır!

Bol Miktarda Saklama Alanı

Günümüzde dünya büyük bir hızla dijitalleşiyor. Bu durumda, ofislerdeki fiziksel saklama alanları giderek önemini yitiriyor ve azalıyor. Ancak kimi iş kolları için dosyalar ve kağıtlar hala önemli! Eğer siz de ofisinizde bol miktarda saklama alanına ihtiyaç duyuyorsanız ne demek istediğimizi anlamış olmalısınız!

Ofislerde saklama alanı yaratmak, kimi zaman zor olabilir. Akla ilk gelen, masaların yanlarına dolap eklemek oluyor. Bununla beraber daha yaratıcı çözümler bulmak mümkün. Çalışma masasının üst kısmına ekleyeceğiniz bir dolap ünitesi, hem yerden kazanmanızı sağlar hem de en çok ihtiyaç duyduğunuz evrakların her zaman elinizin altında olmasına yardımcı olur.

Işık Kaynağının Önemi

Çalışma masası tasarımları düşünülürken ışık da mutlaka hesaba katılmalıdır. Işığın geldiği açı, kullandığınız elin tersinden olmalıdır. Bu sayede yazı yazdığınız kağıdın üzerine elinizin gölgesi düşmemiş olur.

Özellikle geç saatlerde, hava karardıktan sonra çalışıyorsanız masa lambanız kadar odadaki genel aydınlığın da belirli bir seviyenin üzerinde olmasına dikkat edebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha geç yorulmak ve daha sevimli bir çalışma ortamı yaratmak adına, beyaz yerine sarı ampulleri tercih edebilirsiniz. Sadece beyaz ampullerin bütçe dostu olduğu algısı sizi yanıltmasın! Hem az enerji harcayan hem de sarı ışık yayan ampuller, çalışma ortamınızı çok daha güzel kılacaktır.

Farklı Renklere Şans Verin!

Çalışma masası tasarımları genellikle nötr renkler içeriyor. Siyah, beyaz, kahverengi ile metalik renkler; profesyonel bir ortam yaratmak üzere tercih ediliyor. Giderek yaygınlaşan trendlerden bir tanesi ise renkli çalışma masası tasarımları tercih etmek yönünde!

Sizi motive edecek kırımızı tonları, sakinleştirici maviler, çatışmaları giderici pembeler… Renklerin gücüne inanın! Genel olarak tekdüze renklerden oluşan bir ofisiniz varsa bu ofisi, farklı bir renkte seçeceğiniz çalışma masası tasarımı ile renklendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like