Fikir Almak İsteyenler İçin İlginç Ofis Tasarımları

Bahar HidayetoğluPosted on
ilginç ofis tasarımları, bastard store

Yaşam ve çalışma alanlarına verilen önemin artmasıyla birlikte karşılaşmaya alışkın olduğumuz ilginç ofis tasarımları kimi zaman eğlenceli, kimi zamansa rahatlatıcı olabiliyor. Görselliğin yanı sıra işlevselliğe önem veren tasarımlar sayesinde hem çalışanlarınız, hem de ziyaretçileriniz için ideal ofis ortamını yaratmanız mümkün.

Dünyanın dört bir yandan ilham verici ofis alanlarını inceleyeceğimiz bu yazımızın size de fikir vermesini umut ediyoruz. Profesyonel mimarlarımızdan yardım alarak kendi fikirlerinizi uygulamak için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

İlginç Ofis Tasarımları Gerçekten Önemli Mi?

İşletme sahiplerinin aklındaki en önemli sorulardan biri de ofis tasarımının verimlilik üzerinde etkisi olup olmadığı. Yapılan araştırmalar bu soruyu kesin bir dille yanıtlıyor: Evet, ofis tasarımınız gerçekten de önemli.

Y kuşağı olarak adlandırılan ve 1990’lı yıllarda doğarak teknoloji çağında büyüyen gençlerin de iş hayatına atılmaya başlaması ile yavaş yavaş değişen çalışma yaşamı, ofis tasarımına verilen önemi de kökten değiştirdi. 1965 ile 1979 yılları arasında doğan ve X kuşağı olarak adlandırılan profesyonellerin kariyerlerinde yaşayacakları en büyük değişimlerden biri de bu.

ilginç ofis tasarımları

Her jenerasyon, doğduğu dönemin teknolojisi ve psikolojisine göre beklentiler içerisine giriyor. X kuşağının işverene sadakati, yerini Y kuşağının keşfetme isteğine bırakıyor. Görsellik çağında hayata gelen ve tüm hayatlarını görsel uyarıcıların etkisinde geçiren genç profesyoneller için ofisin güzel görünmesi en kritik konular arasında yer alıyor.

Teknolojiye olan bağlılıkları ve yetenekleri sayesinde problem çözme becerileri yüksek olan Y kuşağı üyelerinin işveren sadakati ise oldukça düşük seviyede. Bu nedenle yetenekli çalışanları işletmenize bağlayabilmek için bazı ekstra değerler yaratmanız gerekiyor.

Alışılagelmiş işveren değerlerinin ötesine geçerek görsel özellikleri de bir değer haline getiren Y kuşağı, ofis tasarımının verimlilik üzerindeki etkilerinin en net şekilde ortaya konulduğu jenerasyon oldu. Yapılan araştırmalar ofis memnuniyetinin çalışan verimliliğini ciddi şekilde etkilediğini kanıtlıyor.

ilginç ofis tasarımları, dışarıda çalışan kız

Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada karanlık alanlarda vakit geçirmek yerine gün ışığından faydalanarak aydınlık bir çalışma ortamı yaratmak, gün içerisinde hissedilen yorgunluk ve bitkinliği %56 oranında azaltıyor.

Kübik masalarda çalışmak ya da kapalı kapılar arkasına hapsolmak yerine açık ofis düzenini tercih ederek odaklanma alanları yaratmak da verimliliği olumlu yönde etkiliyor. Açık ofis alanlarında çalışan birçok kişi önemli görevlerini yerine getirirken odaklanma sorusunu yaşadığını belirtiyor. Odaklı çalışma alanları, gürültü kirliliğinden ve dikkat dağıtıcı etkenlerden uzaklaşarak önemli görevleri tamamlamak isteyenlerin ilk durağı oluyor.

Çalışanların en değer verdiği konulardan biri de, dinlenme alanlarına gösterilen özen. Birçok çalışan; iş yoğunluğuna biraz ara vererek dinlenmek, çalışma arkadaşlarıyla sosyalleşmek ve kişisel işleri halletmek için kullanılan dinlenme alanlarına verilen önemi kendisine verilen önem ile eşdeğer görüyor.

Farklı içerikler için Gürsan Büro Mobilyaları bloguna göz atabilirsiniz!

Dünyanın Dört Bir Yanından İlginç Ofis Tasarımları

Bastard Store – Milan, İtalya

İtalya’da kaykay malzemeleri ve kıyafetleri üreten Bastard Store, 1940’lı yıllardan kalma eski bir sinema salonunu ilginç ofis tasarımları çeşidine dönüştürmüş. Yaklaşık 20 kişilik çalışma alanına ihtiyacı olan marka, sinemanın oldukça büyük alanını depo olarak değerlendirmeyi tercih etmiş.

ilginç ofis tasarımları, bastard store

Kaykay malzemeleri üreten firma, alanın genişliğinden de yararlanarak oldukça büyük boyutlarda bir kaykay rampası inşa etmeyi de ihmal etmemiş. Markanın ofisini ziyaret ettiğinizde kendi pateninizi seçerek antrenmanlara başlayabilirsiniz.

dPOP – Detroit, ABD

Kurum kültürü ve iş birliği odaklı çalışma alanları yaratan dPOP, Detroit’te yer alan merkez ofisi için 1920’lerden kalma eski bir banka mahzenini değerlendirmeyi tercih etmiş.

ilginç ofis tasarımları, dpop

Banka mahzeni olması dolayısıyla şaşalı bir girişe sahip olan ilginç ofis tasarımları içerisinde, mümkün olan minimum değişiklik yapılmak istenmiş. Orijinal döşemeler, sıvanmamış kolonlar ve güçlendirilmiş çelik kapı olduğu gibi bırakılmış. Yer altında olmasına rağmen oldukça aydınlık bir çalışma alanı yaratan dPOP, bu projesiyle büyük ilgi çekmeyi başardı.

Gummo – Amsterdam, Hollanda

Reklam ajansı Gummo, yeni ofis tasarımını i29 isimli iç mimarlık firmasına emanet etmiş. İç mimarlar renk paletini beyaz ve gri olarak belirleyerek işe koyulmuş.

ilginç ofis tasarımları gummoOfisin tamamına hakim olan gri renk, yerlerde ve duvarlarda da görülebiliyor. Ofis içerisinde kullanılan tüm eşyalar ikinci el mağazalardan, online açık arttırmalardan ya da eski ofisten temin edilmiş.

Gerçek dışı bir görünüme sahip olan ofiste kullanılan her mobilya, koyu gri renge boyanarak düzenlenmiş. Beyaz ile grinin kontrastı ile oldukça modern bir ofis alanı yaratılsa da, mobilya seçimlerinde klasik modeller tercih edilmiş.

Unilever – Hamburg, Almanya

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Unilever’in Avrupa’daki genel merkezi, Elbe nehrinin kenarında yer alıyor. Dış kısmının neredeyse tamamı cam ile kaplanmış olan binanın merkezinde ise avlu bulunuyor.

ilginç ofis tasarımları unilever

Tüm ofis binası için de bir merkez görevi gören avlu, farklı katlarda çalışan iş arkadaşlarının da buluşma noktası. Günün her saati güneş ışığı ile aydınlanan avlu sayesinde binanın enerji kullanımı yok denecek kadar az.

Urban Outfitters – Philadelphia, ABD

Dışardan bakıldığında çok da özel bir bina gibi durmasa da, perakende devi Urban Outfitters’ın Philadelphia’da bulunan ilginç ofis tasarımları çeşidinin pek çok ilgi çekici yanı var. Listedeki en ilginç ofis tasarımlarından biri olan bu bina, eski bir tersane.

ilginç ofis tasarımları, urban

Şimdiki ofisine taşınmadan önce şehir içerisine yayılmış 6 farklı binada ofisleri bulunan ve koordinasyon konusunda ciddi sorunlar yaşayan marka, tüm çalışanların bir arada olabilecekleri bir ortam yaratmak istemiş. Geniş bir bahçeye de sahip olan ofis binası içerisinde kütüphane, spor salonu, kafeteryalar ve kahve dükkanları yer alıyor.

Büyük camlar sayesinde güneş ışığından da faydalanan ofisin iç kısmında çıplak kiremit ve ahşap birlikte kullanılmış. Çelik iskeletle desteklenen yüksek tavan, ofise ayrı bir ferahlık katıyor.

Eğer farklı ofis tasarımlarını incelemek isterseniz, Gürsan Büro Mobilyaları Blog’a göz atabilir, ”Çalıştığınız Alana İlham Verecek Ofis Dekorasyon Örnekleri” yazımızı inceleyebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like