Ağrılardan Kaçmak İsteyenlere: Bilgisayar Başında Nasıl Oturmalıyız?

Bahar HidayetoğluPosted on
dizüstü bilgisayar karşısında oturan adam

Her geçen gün bilgisayar başında geçirilen ortalama süre giderek artıyor. İster iş için, ister zevk için olsun birçok kişinin bilgisayar başında kalma süresi gün geçtikçe uzuyor. Bu noktada ise bilgisayar başında nasıl oturmalıyız sorusu ortaya çıkıyor.

Özellikle bazı meslek gruplarındaki kişilerin yataktan sonra günün en çok vaktini bilgisayar başında geçirmesi gerekir. Bunun sonucunda bilgisayar başında nasıl oturmalıyız sorusunun cevabı aynı zamanda nasıl sağlıklı oluruz sorusunun da cevabına dönüşüyor. Bilgisayar başında doğru oturmayanlarda ortaya çıkabilen birçok fiziksel ve ruhsal rahatsızlık buluyor.

Yanlış Oturmanın Getirdikleri

Bilgisayar başında doğru oturmamak beraberinde ilk başta boyun, sırt ve bel ağrısını da getirir. Çok uzun süre oturan kişilerde boyun ve bel fıtığı riski olasılığı da artar. Yanlış açılarda duran kollarda karpal tünel ya da ulnar tünel gibi sinir hastalıklarına sebebiyet verir. Ayrıca çok yakın kullanılan monitörler bir süre sonra göz sağlığını da kötü yönde etkiler.

Bu gibi problemlerin dışında bilgisayar başında doğru oturmamak aynı zamanda fiziksel problemlerden kaynaklı olarak ruhsel problemlere de yol açar. Kişinin sürekli yorgun ve bezgin hissetmesi, tahammülsüz davranması ve verimsiz çalışması bilgisayar başında yanlış oturmaktan dolayı kaynaklanabilir. Bu nedenle bilgisayar başında nasıl oturmalıyız sorusuna cevap aramakla yeterli değildir. Aynı zamanda bu cevapları da uygulamak gerekmektedir. Eğer siz de ofis alanında rahat, şık ve modern bir şekilde çalışma keyfinizi ve veriminizi arttırmak istiyorsanız Gürsan Mobilya‘nın sunduğu ürün yelpazesine göz atabilirsiniz.

çalışma masasında bilgisayar kullanan adam, bilgisayar başında nasıl oturmalıyız

Bilgisayar Başında Nasıl Oturmalıyız?

Sandalye otururken en büyük konfor kaynaklarından birisidir. Bu nedenle doğru pozisyona ve desteğe sahip olmayan sandalyeler aynı zamanda en büyük rahatsızlık kaynaklarınızdan birisi haline gelebilir. Sandalyede otururken omurganızın üzerine fazla ağırlık binmemesi için kalçanızı olabildiğince geri çekmeniz gerekir. Böylelikle sırtınızın bel bölgeside dahil olmak üzere tamamını sandalyeye yaslayabilirsiniz.

Sandalye yüksekliğinin de uygun olması son derece önemlidir. Otururken ayaklarınızın yere tam ve düz bir şekilde basması gerekir. Bu nedenle sandalye tercihi yaparken yüksekliği ayarlanabilir sandalyeler tercih etmeniz daha iyi olur.

Otururken rahat olabilmek için kalçanız ile aynı yükseklikte olması ya da biraz daha yüksekte kalması gerekir. Eğer sandalyeniz sırtınızı tam bir şekilde desteklemiyorsa, sandalyenin arkasını 100-110 derecelik bir açı yapacak şekilde ayarlayarak özel bel yastığı kullanabilirsiniz. Bilgisayar başında nasıl oturmalıyız sorusuna cevap ararken ilk adımı sandalye tercihiniz ve sandalye pozisyonunuz ile atabilirsiniz.

dizüstü bilgisayar ve çalışma masası, bilgisayar başında nasıl oturmalıyız

Klavye Pozisyonu

Bazı masaların mafsallı klavye altlığı bulunur. Bu tarz masalar kullanım için mükemmeldir. Ayrıca ayarlanabilir yüksekliğe ve eğme mekanizmasına sahip masalarda bilgisayar başında nasıl oturmalıyız sorusunda ilk tercih edilmesi gereken masalar arasında yer alır.

Klavyenizin vücudunuza mümkün olduğunca yakın tutmanız gerekir. Ayrıca klavyenin pozisyonunun vücudunuzun tam ortasına denk gelmesi daha konforlu çalışmanızı sağlayacaktır. Yükseltilebilen ayaklara sahip klavyeler ile daha rahat bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

Klavyenizi kullanırken dirseklerinizin yaklaşık olarak 100 ya da 110 derecelik bir açıya sahip olması, bilekleriniz ve ellerinizin düz bir konumda olması gerekir. Bu konuda bilek dinlendiricileri gibi aksesuarlar yardımcı olabilir. Bu dinlendiriciler ile sert yüzeyleri daha yumuşak hale getirebilirsiniz. Klavyede yazı yazarken aynı zamanda bilek dinlendiricisini kullanmamak gerekir. Bu dinlendiricilerin klavyenizden daha yüksekte durması rahatlıktan çok rahatsızlık oluşmasına neden olur.

ofiste bilgisayar başında çalışan adam, bilgisayar başında nasıl oturmalıyız

Monitör Kullanımı

Günümüzde kullanılan birçok monitörün yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir. Tercihlerinizi bu monitörlerden yana yapmak masa başında konforunuzun artmasına ve sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Monitörün yüksekliği baş ve boyun bölgesi için son derece önemlidir. Klavyenizin tam önünde yer alması gereken monitörün yüksekliğinin ayarlamasını yaparken en tepe noktasının göz hizanızdan 5 ile 7 santim yüksekte olacak şekilde ayarlamalısınız. Yüksekliği ayarlarken başınızın öne doğru eğilmesinin ya da yukarı bakmasının önüne geçmelisiniz.

Monitörünüzün temizliği de sizi birçok açıdan daha konforlu hissettirecektir. Ekranda yer alan tozlar ya da çizikler gözününüz daha çok yorulmasına neden olur. Parlaklığı ve kontrast ayarı da uzun süreli bilgisayar kullanımlarında önemli etmenler arasında yer alır. Ekranın aşırı derece parlak olması gözlerinizi yorarken loş olması detayları görebilmek için öne eğilmenize ve zorlanmanıza neden olur. Bu nedenle ortam ışığını algılayarak parlaklığını otomatik olarak ayarlayan monitörleri tercih edebilirsiniz.

Monitörü izleme mesafesi de bir diğer önemli etmenlerden birisidir. Monitörü konumlandırırken gözünüzden 50 ile 75 santimetre uzaklığa koymalı ve tavan ışıklarının ekrandan yansımamasını sağlayacak şekilde ayarlamalısınız.

dizüstü bilgisayar karşısında oturan bayan, bilgisayar başında nasıl oturmalıyız

Mouse ve Mouse Pad

Masa başı sağlığına etkisi bir monitör ya da klavye kadar olmasa da kullandığınız mouse da fark yaratmanızı sağlayacaktır. Ergonomik tasarımlara sahip mouse modelleri özellikle ellerinizin dinlenmesine yardımcı olacaktır. Mouse kullanırken de tıpkı klavye kullanırken olduğu gibi bileklerinizin yukarı daoğru kalkmaması gerekmektedir. Ayrıca bilek dinlendiriciye sahip mouse padleri tercih ederek daha ergonomik bir ortam oluşturabilirsiniz. Mouse, hafif eğimli bir yüzeyde ve klavyeye yakın bir pozisyonda çok daha rahat bir şekilde kullanılabilir.

dizüstü bilgisayar karşısında oturan adam, bilgisayar başında nasıl oturmalıyız

Dinlenme Araları

Bilgisayar kullandığınız ortamı en mükemmel hale dahi getirmeyi başarsanız da bu durum ara vermeniz gerekmediği anlamına gelmez. Uzun ve hareketsiz oturuşlar vücut sağlığınıza önemli zararlar verebilir. Bu zararların başında bel, boyun fıtığı ve çeşitli dolaşım rahatsızlıkları yer alır. Bu nedenle bilgisayar başında oturduğunuz her yarım saat için 1-2 dakikalık kısa aralıklar vermek son derece önemlidir.

Her 1-2 saatte bir bilgisayar başından ayrılmasanız bile 3-5 dakikalığına farklı bir şey ile uğraşmak zihninizi zinde tutmanızı sağlar. Bilgisayar başında otururken yapılması gereken bir diğer şey ise zaman zaman başka yerlere ya da uzak mesafelere bakmaktır. Uzun süre aynı mesafede bir şeye bakmak zaman içerisinde gözün bozulmasına ve odak kaybı yaşamasına neden olur.

Siz de tek bir tık ile geniş ürün yelpazemize erişerek, büro mobilyalarında şık, modern ve rahat şekilde kaliteli çözümler sunan Gürsan Mobilya farkı ile çalışma keyfinizi arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
toplantı masası ölçüleri, beyaz toplantı masası

İdeal Toplantı Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

Toplantı odanız, müşterileriniz üzerinde büyük etki yapar. Görüşmeye katılanların yaratıcılıklarını tetikleyecek ve daha iyi fikirler ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir dizayn, toplantı verimliliğinizi de arttırır. İdeal toplantı masası ölçüleri, odanın ölçülerine…
View Post