Çalışma Saatlerinize Ofis Egzersizleri ile Sağlıklı Bir Ara Verin

Bahar HidayetoğluPosted on

Günün büyük bir bölümünü ofis içerisinde ve masa başında geçiren kişiler için çalışma saatleri boyunca hareketsiz kalmak, bel ve boyun tutulmaları, duruş bozuklukları, kaslarda gerilme ve bacak ağrıları gibi sağlık problemleri oluşturabiliyor. Çalışma saatleri içerisinde yapılabilecek ofis egzersizleri, bu sağlık problemlerinin oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir.

Yoğun iş temposu içerisinde çoğu zaman vücudumuzu esnetmeyi ve kısa sürede bile olsa hareket etmemizi sağlayacak egzersizleri yapmayı ihmal ediyoruz. Uzun iş toplantıları, masa başında ve bilgisayar karşısında ara vermeden geçirilen mesai saatlerinin geri dönüşümü, yorgunluk hissi ve kas ağrıları olabiliyor. Hem sağlığımızı korumak adına hem de daha zinde ve mutlu hissedebilmek için günde neredeyse 15 dakika gibi kısa bir vaktimizi ofis egzersizlerine ayırarak olumlu sonuçlar elde edebiliriz. Çalışma hayatının yoğunluğu içerisinde sağlığımızı ihmal etmemizi engelleyecek bazı esneme ve egzersiz hareketlerinden bahsettiğimiz içeriğimize göz atabilir, daha zinde ve sağlıklı bir bedenle daha mutlu bir iş yaşamına sahip olabilirsiniz:

Günlük Esneme Hareketleri ile Kaslarınızı Rahatlatın:

Çalışma saatlerinde ofis içerisinde uzun süre hareketsiz kalmamız sonucunda kaslarımız geriliyor ve duruşumuz bozulabiliyor. Ortaya çıkan bu problemler ağrı yaşamamıza, tutulmalara, kilo alımına neden olarak vücudumuzda pek çok noktaya zararlar verebiliyor. Mesai saatlerinde hem zihnimizi boşaltmak hem de vücudumuzu rahatlatmak için yapabileceğimiz kısa süreli ofis egzersizleri, sağlık anlamında kalıcı sorunlara sahip olmamızın önüne geçecektir. Esneme hareketleri, bu egzersizlerden en önemlileri olmakla birlikte düzenli setler halinde yapıldığında vücudumuza ve zihnimize sağladığı faydayı hızlıca görmeye başlamamızı sağlayacaktır.

Ofis ortamında yapılmaya oldukça uygun olan bu egzersiz, kan dolaşımımızı hızlandıracak ve kaslarımızın esnemesine büyük katkıda bulunacaktır. Kollarımızı yukarıya doğru bir nesneyi almak için uzanıyormuşçasına kaldırarak kısa bir süre yukarda tutabilir, kaslarımızın rahatlamasını sağlayabiliriz.  Bir kolumuzu göğsümüzün üstünden diğer kolumuza doğru uzatarak kısa bir süre bekleyebilir, üst omuz kaslarımızın rahatlamasını sağlayabiliriz. Aynı hareketi diğer kolumuz için de uygulayarak bu egzersizi tamamlayabiliriz. Masa başında hareketsiz kalmamızın sonucunda oluşan duruş bozukluğunu gidermek için ve omzumuzu gevşetebilmek için de arkaya doğru yaslanarak omuzlarımıza dik bir duruş verebilir, belli bir süre bu pozisyonda kalabiliriz. Yorulmadan ve çok büyük bir efor sarf etmeden ofis içerisinde esneme egzersizi yaparak olumlu sonuçları kısa sürede hissedebiliriz.

Masa Başında da Egzersiz Yapabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Masa başında çalışmak, ofis egzersizleri yapılmasını engelleyen bir algı yaratsa ve harekete geçmemizi engelleyen bir düşünce olsa da aslında pek çok küçük egzersiz yapılabilecek güzel bir çalışma alanı oluyor. Bilgisayar ile uzun saatler çalışan kişilerde yaşanan problemlerin başında gelen bilek ağrıları, kol kasları ve bacak ağrılarının yaşanmasını engelleyecek küçük hareketler yapılabilir.

Masadan kalkarak ayakta egzersiz yapmamıza gerek kalmadan uygulayabileceğimiz bir hareket önerisi olarak; çalışma koltuğumuzda otururken iki kolumuzu koltuğun arkasına doğru birleştirmek için uzatalım ve bu sırada omuzlarımızı dik bir pozisyona alarak arkamıza yaslanmış şekilde duralım. Birkaç kere tekrarlayacağımız bu hareket, üst bedeninizdeki kasların gevşemesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bilgisayar başında oturmanın yarattığı duruş bozukluğu ve omuzların aşağıya doğru hareketsiz bir şekilde kalması durumunu ortadan kaldıracak bir egzersiz önerisi ise omuzlarımızı dairesel şekilde öne ve arkaya doğru itmemiz olacaktır. Omuzlarımızda oluşacak ağrıları bu küçük ve kısa süre ayırarak yapacağımız hareket ile engelleyebiliriz.

Bacak Ağrılarınızı Birkaç Hareketle Yok Edin

Ofis egzersizleri arasında çalışma alanında yapılması en zor bölüm olarak düşünülse de bacak hareketlerini kolayca yapabileceğimiz seçenek bulunuyor. Oturduğumuz yerden masamızın altında yapabileceğimiz bacak hareketleri, tüm gün ayağa çok az kalkarak geçirdiğimiz hareketsiz zamanı telafi etmemizi ve kan dolaşımını hızlandırmamızı sağlayacaktır. Uzun süren çalışma saatleri sonucunda gün içerisinde yürüyüş yapmaya pek fırsatımızın olmaması hatta çoğu zaman ayakta zaman geçirmemizin bile oldukça kısıtlı olması çalışma alanında yapılması gereken ofis egzersizlerini zorunlu kılan nedenlerden oluyor.

Masa başında otururken ayak bileklerimizi yukarı ve aşağı doğru olacak şekilde iterek hareket ettirmemiz, bileklerimizin ve kaslarımızın gevşemesine kolaylık sağlayacak basit bir hareket oluyor. Bununla birlikte çalışma koltuğumuzda otururken bacaklarımızı ileri doğru uzatarak ve hafifçe yerden yüksek bir noktaya kaldırarak belli bir süre beklemek bacaklarda hareketsiz kalan kasların uyarılmasına ve gevşemesine yardımcı olacaktır. Bir diğer bacak hareketi önerecek olursak masanın altında bulunan bacaklarımızdan birini diğerinin üzerine atarak oturma pozisyonu alabilir ve daha sonra her iki bacağımızı bu pozisyonda hafifçe yukarıya kaldırarak üstteki bacağımızı aşağıya doğru itebilir, aşağıda kalan bacağımızla da üstteki diğer bacağımızı yukarı doğru itebiliriz. Belirli bir süre bu hareketi yapmak, bacaklarımızın rahatlamasına büyük ölçüde yardımcı olacak ve kaslarımızın güçlenmesini sağlayacaktır.

Omuzlarınızı ve Boynunuzu Rahatlayın

Masa başında çalışan kişilerde en sık görülen problemlerden, tek bir noktaya uzun süre bakarak bilgisayar başında hareketsiz bir şekilde kalma durumu, omuz ve boyun kaslarının kasılmasına, tutulmalara, boyun çevirme hareketlerinde zorlanma yaşanmasına ve ağrılara neden olmaktadır.

Ofis egzersizleri içerisinde en az eforla yapılacak boyun hareketleri, sağlığımızı korumamızı ve daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır. Başımızı öne doğru eğerek belli bir süre bekledikten sonra tekrar yukarı doğru kaldıracağımız bu hareketi setler halinde düzenli yaptığımızda boynumuzun rahatlamasını sağlayabiliriz. Bir başka hareket önerisi olarak başımızı sağ tarafa doğru eğebilir, belli bir süre bekledikten sonra tekrar düz pozisyona alabiliriz, bu hareketi diğer tarafımıza da uygulayarak 10 tekrar sonucunda tamamlayabiliriz. Zamanımızın çok küçük bir bölümünü alacak ve çok yorulmadan tamamlayacağımız bu ofis egzersizleri, çalışma alanında daha zinde hissetmemizi ve sağlığımızı korumamızı sağlayacaktır. Bu nedenle günde 15 dakika gibi kısa bir süre ayırarak ofis içerisinde bu egzersizleri yapabilir, kendimize ve sağlığımıza daha fazla dikkat edebiliriz.

Çalışma saatleri dışında günlük olarak dışarıda uygulayabileceğimiz ve hayat kalitemizi artırmamızı sağlayacak egzersiz önerileri için ‘Günlük Yaşam Standardınızı Yükseltecek Basit Esneme Egzersizleri’ başlıklı blog içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma…
View Post
toplantı masası ölçüleri, beyaz toplantı masası

İdeal Toplantı Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

Toplantı odanız, müşterileriniz üzerinde büyük etki yapar. Görüşmeye katılanların yaratıcılıklarını tetikleyecek ve daha iyi fikirler ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir dizayn, toplantı verimliliğinizi de arttırır. İdeal toplantı masası ölçüleri, odanın ölçülerine…
View Post