Çalışma Verimliliğinizi En Yüksek Seviyeye Çıkaracak Büro Malzemeleri

Bahar HidayetoğluPosted on

Ofiste masanızdasınız… Etrafınıza bir bakın. Masada neler var? Büro malzemeleri arasında promosyon olarak verilmiş, markanın isminden yazılanların okunamadığı not kağıtları, ucu kırılmış ya da mürekkebi bitmiş bir grup kalem…. Masa lambasından gelen ışık, parlak beyazlığı ile çalışmanızı zorlaştırıyor, çöp kutusunda tüm atıklar bir arada büyük bir karmaşa yaratıyor… Çalışmak istiyorsunuz istemesine de motivasyondan eser yok!

Çalışma ortamında verimliliğin temel kaynağı ne olmalı? Tabii ki işini sevmek, bir başarı elde edeceğini düşünerek çalışmak, kendini zorlamak, hatta maddi kaygılar ilk akla gelenler arasında. Biraz daha basit düşünürsek; ofisinize girdiğinizde ve masanıza oturduğunuzda, sizi motive eden şey nedir? Kaliteli büro malzemeleri, akıllıca yerleştirilmiş bir aydınlatma ünitesi, sizi sürekli ekranlara bakmaktan kurtaracak bazı eski usul aygıtlar ve motivasyon arttırıcı minik detaylar.

Bu yazıda sizler için en kullanışlı büro malzemeleri listesini oluşturduk. Bu listeyi yeni bir ofise taşınırken bir check list olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca çalışma ortamınızda bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız yine bu listeye başvurmanız mümkün. Yapacağınız minik değişiklikler, büronun tüm havasını değiştirecek!

Klasik Yöntemlere Dönüş

Günümüzde ofislerin ana malzemesini bilgisayarlar oluşturuyor. Bütün yazışmalar online olarak gerçekleştiriliyor, toplantı notları bulut sistemlerine yükleniyor, sunumlar dijital ortamlarda hazırlanıyor. Bütün bu yöntemler gerçekten hayatı kolaylaştırıcı nitelikte…

Yine de bazen kağıt ve kaleme ihtiyaç duyduğumuz anlar oluyor. Hızlıca bir şeyler not almak istediğimizde kimi zaman teknolojik değil klasik yöntemleri tercih edebiliyoruz. Bazen kafanızı toplamak için ya da küçük bir yapılacaklar listesi hazırlamak için kağıt ve kalem gibi büro malzemeleri gerekebiliyor. Siz siz olun, ne kadar teknolojik bir ofiste çalışıyor olursanız olun; kağıt ve kalemi masanızdan eksik etmeyin!

Tarih Gözünüzün Önünde Olsun

Pek çok iş yeri için zaman en önemli kaynaktır. Zamanın nasıl planlanacağı, işlerin teslim tarihleri, büyük operasyonların koordinasyonları için zamanı hesaplamak gerekir. Elbette ki ilk maddede de belirttiğimiz gibi dijitalleşen dünyada her alanda teknolojik aletleri kullanıyoruz.

Bilgisayarlar, telefonlar, tabletler… Hatta artık saatlerde bile detaylı bir takvim özelliği mevcut. Ancak bu özelliklerin cihazlarınızda olduğunu bilmekle onları sürekli karşınızda görmek arasında çok fark var. Bu da klasikleşmiş büro malzemeleri arasında yer alan takvimi yeniden gündeme getiriyor. Sürekli gözünüzün önünde olacak bir takvim, sizi ve ekibinizi motive edecek, hedeflerin görselleştirilmesini sağlayacaktır.

Aydınlatmanın Önemi

Büro malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de aydınlatma olmaktadır. Aydınlatmanın rengi ve konumlandırılması, çok önemli bir seçimi oluşturmaktadır. Öncelikle uzun süre boyunca çalışacaksanız ışık kaynağının beyaz yerine sarı seçilmesi önemlidir.

Bunun yanı sıra, direkt aydınlatmanın alan aydınlatması ile desteklenmesi önemlidir. Bu sayede gözleriniz çok daha az yorulacaktır. Son olarak, masa üzerindeki ışık kaynağının, kullandığınız elinizin tersinden gelmesi gerekir. Bu şekilde elinizin gölgesi klavyeye ya da kağıda düşmez ve daha net bir görüş sağlar. Bu minik önerileri takip ederek ofisinizde ideal aydınlatma düzenine erişebilirsiniz.

4. Basit Ama Etkili Bir Yöntem: Yapışkanlı Kağıtlar

Unutmamanız gereken şeyleri hatırlamak için nasıl yöntemlere başvurursunuz? Not defterinize yapılacaklar listesi oluşturmak. Peki ya ona açıp bakmayı nasıl hatırlayacaksınız? Elinizin üzerine yazmak. Bu not ne kadar kalıcı olacak? Telefonunuza kaydetmek. Şarjınız bittiğinde başınıza neler gelecek?

Bütün bunları bir arada düşünün ve yapışkanlı notlara bir şans verin! Ofis malzemeleri arasında en basit ve en kullanışlı olanı yapışkanlı kağıtlardır. Bu minik anımsatıcılar sayesinde, hatırlamanız gereken her şey gözünüzün önünde olacaktır. Ufak bir tavsiye: bir iş arkadaşınıza not bırakacaksanız, bilgisayar ekranının tam ortasına bir yapışkanlı kağıt iliştirin. Masasına döndüğünde, gözünden kaçması imkansızdır.

Renk Koordinasyonu

Büro malzemeleri, çalışanları organize etmek için etkili bir araç haline dönüştürülebilir. Üstelik renkler gibi oldukça gündelik bir unsuru kullanarak bunu mümkün hale getirebilirsiniz. Yürüttüğünüz iş alanına göre işin her aşamasına renler belirleyin. Yeşil şu anda devam edenler, sarı duraklamada olanlar, kırımızı bitenler şeklinde kodlayabilirsiniz.

Bu görselleştirme sayesinde çalışma ortamınız hem çok daha organize bir hale gelecektir, hem de işleriniz aksamadan tamamlanacaktır. Bu renk koordinasyonunu, kullandığınız bütün ürünlere taşıyabilirsiniz. Kalemler, dosyalar, hatta dolapların kendisi ya da çekmeceler. Üstelik bu yöntem işe yeni başlayanların adaptasyon sürecine de yardımcı olacaktır. Güzel bir görüntü ise istenen bir yan etki olacaktır.

Biraz Yeşillik Fazlaca Tazelik

Ofisinizi biraz şenlendirmeye ne dersiniz? Büro malzemeleri her zaman ciddi ve sıkıcı olmak zorunda değil! Araya motive edici unsurlar da katmak gerek…

Bunlardan bir tanesi, yeşil bitkiler olabilir. Yeni başlayanlar için bakımı kolay succulent bitkileri, sulamayı unutsanız bile yaşamaya devam edecek kaktüsler tavsiyemizdir. Üstelik bu ürünler minimal ofis dekorasyonu ile de büyük bir uyum içerisindedir. Eğer kendinize güveniyorsanız, çiçek açan bitkileri de tercih edebilirsiniz. Bu sayede ofisiniz hep rengarenk kalacaktır. Eğer bitkilerle aranız yoksa vazoda çiçekler de her zaman kurtarıcınız olabilir.

Çevreye Duyarlı Bir Çalışma Alanı

Çalıştığınız ortam, gününüzün en büyük kısmını geçirdiğiniz yer olmaktadır. Burada edindiğiniz alışkanlıklar, hayatınızın öteki yönlerine de kolayca sirayet edebilir. Bu alışkanlıklardan biri, neden dünyayı kurtarmak olmasın? Vazgeçilmez büro malzemeleri arasında yer alan çöp kutusu, hepimizin tanıdığı bir ürün…

İçinde yanlış yazılmış kağıtlardan ara öğün niyetine yenen muzun kabuğuna, öğle yemeği sonrası yudumlanan sodanın cam şişesinden yeni kağıt destesinin plastik paketine kadar her şey var… Dünyayı kurtarmak için size önerimiz, bu desteyi türlerine göre ayırmanız yönünde. Kağıtları ayrı bir yerde toplayabilir, plastikleri ve camları geri dönüşüm için bu desteden çıkarabilirsiniz. Organik atıkları normal çöpe atabilir, pil ya da elektronik aletlerin çöplerini, bugün hemen hemen tüm süpermarketlerde olan geri dönüşüm kutularına taşıyabilirsiniz.

Ergonomik Eklentiler

Günümüzde ofislerde zamanın büyük bir kısmı bilgisayar başında geçiyor. Hayatımızı son derece kolaylaştırmasına rağmen bilgisayarın sağlık üzerinde bir takım yan etkileri de olabilir. Bunlarla mücadele için size bir takım büro malzemeleri önereceğiz!

Öncelikle bilgisayarınızın göz hizasında olduğuna emin olun. Bu sayede omurga sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Aşağıda kalan bilgisayar ekranına bakarken başınızı ve boynunuzu tutuşunuz, hatta oturuşunuz bile yanlış olacaktır. Bu minik yükselti sayesinde bilgisayarınızı göz hizasına yerleştirebilirsiniz. İkinci önerimiz ise tabii ki uygun bir sandalye seçmeniz yönünde. Bel boşluğunuzu destekleyecek ve uzun süreler otursanız bile size dinlenmişsiniz hissi verecek sandalyeler tercih ederek bu durumu sağlayabilirsiniz.

Düzenli Bir Çalışma Masası İçin Organizasyon Gereçleri

Masanızı donattınız! İhtiyacınız olan her şey artık önünüzde. Sizi kimse tutamaz, başarılarınıza kimse engel olamaz! Bir kişi dışında: kendiniz… Evet o ilk günün coşkusu ile bütün büro malzemeleri kendini bir kere olsun gösterdi.

Tüm kalemler denendi, yapışkanlı kağıtlara notlar alındı, tahtada beyin fırtınası gerçekleştirildi. İkinci günden de aynı verimi alabilmek için yapmanız gereken, bütün bu malzemeleri düzenlemek olmalı. Masa üstü düzenleyicileri bu noktada çok işinize yarayacaktır. Büro malzemeleri bu organizasyon gereçleri içinde derli toplu duracak, sizin de zihniniz karışmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma…
View Post