Ofis Saatlerinde Stresi Azaltmak için Önerilen Rahatlama Teknikleri

Bahar HidayetoğluPosted on
ofiste rahatlayan adam, rahatlama teknikleri

Günün büyük kısmını geçirdiğimiz çalışma alanları, aynı zamanda her gün yaşadığımız stresin de kaynağı konumunda. İş yoğunluğu, teslim süresi gerginlikleri ve çalışma arkadaşları ile yaşanan iletişim sorunları gibi nedenler strese sebep olabiliyor.

Uyanık olduğumuz zamanın çoğunluğunu geçirdiğimiz ofis alanları içerisinde stresi azaltmak ve sağlığımızı korumak için uygulanabilecek pek çok yöntem var. Çalışma saatlerinde uygulayabileceğiniz rahatlama teknikleri çeşitlerini gelin birlikte inceleyelim.

Rahatlama Teknikleri Nedir?

Terim olarak incelendiğinde rahatlama, baskı ve gerginlikten uzaklaşma anlamına gelir. Bu bağlamda rahatlama teknikleri, stresin yıkıcı etkilerinden uzaklaşmak için uygulanabilecek metotlar olarak özetlenebilir.

Fiziksel aktiviteler, rahatlama konusunda oldukça faydalıdır. Özellikle yürüyüş ve koşu gibi rutin sporlar beyni dinlendirir, günün yorgunluğunu atmanıza ve daha net düşünebilmenize yardımcı olur. Benzer şekilde örgü örmek, resim yapmak ve kitap okumak gibi etkinlikler sırasında da stresin etkilerinden kurtularak rahatlama şansı bulabilirsiniz.

ofiste rahatlayan adam, rahatlama teknikleri

Ofis saatleri içerisinde uzun süreli spor ve hobi aktiviteleri yapmaya imkan yoktur. Bu nedenle ofis içerisinde uygulanabilecek basit ve hızlı rahatlama teknikleri geliştirilmiştir. Bu teknikler fiziksel rutinlerden düşünce düzenlerine kadar geniş bir yelpazededir.

Ofiste Uygulayabileceğiniz Rahatlama Teknikleri

Ofiste uygulanacak rahatlama teknikleri, çoğunlukla masanızdan bile kalkmadan uygulayabileceğiniz bir dizi yöntem içerir. Ancak bazı teknikler için sessiz bir ortama ihtiyacınız olabilir.

Uzun Nefes Verme Egzersizi

Yapılan araştırmalar, yoğun stres altındaki kişilerin nefes tutma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarımızın doğru şekilde işleyebilmesi için ihtiyaç duyduğumuz oksijen, nefes alımı ile sağlanır. Nefes tutulduğunda hücreler oksijensiz kalır ve etkin şekilde çalışamaz.

Stres seviyenizin arttığını fark ettiğinizde uygulayabileceğiniz en basit ve faydalı rahatlama tekniklerinden biri uzun nefes vermedir. Bu egzersizi uygulamak için masanızdan ayrılmanıza gerek yoktur.

nefes veren adam, rahatlama teknikleri

Sandalyenizin ucunda dik şekilde oturun ve iki ayağınızın da yere tam olarak temas ettiğinden emin olun. Sırtınızı sandalyeye yaslamak, vücudunuzu sıkıştırır. Bu nedenle sırtınızı herhangi bir yere yaslamadan mümkün olduğunca dik tutmaya çalışın.

Bu pozisyonda otururken 3 saniyelik derin bir nefes alın, aldığınız nefesi 6 saniyede vermeye özen gösterin. Bu egzersizi en az 5 kez olacak şekilde tekrarlayın.

Bilgisayar Başında Nasıl Oturmalıyız?” içeriğimizi inceleyerek sandalyede doğru oturmanın ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Görsel Canlandırma Egzersizi

Hepimizin yaşantısında kendimizi güvende hissettiğimiz bir yer bulunur. Çoğu zaman çocukluk yıllarımızı geçirdiğimiz ev ya da aile büyüklerimizin evi olan bu mutluluk yerini ofis saatleri içerisinde ziyaret etme şansımız olmaz, ancak görsel canlandırma da aynı işlevi yapabilir.

Bu egzersize başlamadan önce mutluluk yerinizin neresi olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Anımsadığınızda sizde yalnızca güzel anılar ortaya çıkaran, kendinizi güvende hissettiğiniz ve sevdiklerinizle vakit geçirdiğiniz her yeri kullanabilirsiniz.

ofiste rahatlayan kadın, rahatlama teknikleri

Egzersize başlarken ayaklarınızı yere koyun ve arkanıza yaslanın. Ortamın sessiz olması, anılarınızın canlanmasına yardımcı olacaktır. Gözlerinizi kapatın ve zihninizde mutluluk yerinizde olduğunuzu canlandırmaya çalışın. Mümkün olduğunca fazla duyunuzu harekete geçirmek, canlandırmanın daha gerçekçi olmasına yardımcı olur. Mutluluk alanınızda duyduğunuz seslere, kokulara ve tatlara odaklanmaya çalışmalısınız.

Bu egzersizi düzenli şekilde tekrarlamak, zihninizin mutlu yerinizi çok daha kolay canlandırmasına yardımcı olacaktır.

Duyu Egzersizi

Bedenimizdeki beş ana duyu, odaklanma konusunda mucizeler yaratabilir. Yapılan araştırmalar bu beş duyudan herhangi birinde hasar oluşması sonucunda, kalan duyuların ortalamaya kıyasla daha fazla gelişeceğini ortaya koymakta.

Duyularımıza odaklanmak, zihnimizdeki diğer konuların ikinci plana atılmasına da yardımcı olabilir. Bu egzersizi uygulamadan önce hangi duyunuza odaklanmak istediğinizi belirlemeniz önemlidir. Bunun için dilerseniz farklı şekillerde denemeler yapabilir ve kendiniz için en uygun duyuyu belirleyebilirsiniz.

ofiste kahve koklayan kadın, rahatlama teknikleri

Dokunma duyusunu aktifleştirmek için ellerinize basit bir masaj yapabilirsiniz. Krem veya balsam gibi nemlendirici ürünler kullanmak ve baş parmak eklemlerine odaklanarak avuç içini ovalamak, aklınızdaki diğer düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Koku duyusuna odaklanmak isteyen kişiler az miktarda kahveyi bir peçeteye sararak bitki, losyon, kolonya ya da parfüm gibi ürünleri koklayabilirler. Yeni bir kokuya geçmeden önce kahveyi koklamak, duyunuzun keskinleşmesine yardımcı olacaktır.

Bel Esnetme Egzersizi

Esneme ve rahatlama egzersizleri kategorisine girebilecek bu teknik, çalışma masanızda uygulanabilir olması ile öne çıkıyor.

Masanızın uç kısmına ellerinizi yerleştirin ve ayaklarınızın yerle tam olarak temas ettiğinden emin olun. Sandalyenizde otururken ellerinizden güç alarak kendinizi olabildiğince geri itin. Doğru pozisyona ulaştığınızda kollarınız, masa yüzeyine neredeyse paralel konumda olmalıdır.

Dizlerinizden ve ayaklarınızdan güç alarak alt bedeninizi öncelikle sağa doğru çevirin. Göğsünüz, kollarınız ve başınız her zaman masaya doğru kalmalıdır. Sağa dönüşünüzü tamamladıktan sonra merkeze dönün ve aynı egzersizi sol tarafa doğru da uygulayın.

ofis rahatlama teknikleri

Gürsan Büro Mobilyaları‘nın ergonomik ve şık çalışma koltuklarını inceleyebilir, ofis saatleriniz verimli geçirecek ofis mobilyalarına web sitemizi ziyaret ederek göz atabilirsiniz!

Kaş Masajı

Baş ağrısı ve migren gibi problemlerin etkilerini azaltma konusunda da oldukça etkili olan kaş masajı, fiziksel olarak oldukça basit bir egzersiz. Dirseğinizi masaya dayayın, baş parmağınızla işaret parmağınızı burun kemerinizin en üst kısmına yerleştirin.

Parmaklarınızı kaş kemiğiniz üzerinde yavaşça hareket ettirmeye başlayın ve en az 3 kez nefes alın. Bu egzersiz sayesinde stresin etkilerinden kurtulurken gözlerinizi de dinlendirme imkanı bulacaksınız. Hareketi birkaç kez tekrarladıktan sonra kaş bitiminde yer alan bölgeyi parmaklarınıza hafifçe sıkın. Bu sayede kaş bölgesindeki kan akışını hızlandırmış olacaksınız.

ofiste baş masajı yapan kadın, rahatlama teknikleri

Baş Eğme Egzersizi

Rahatlama teknikleri arasında en yaygın şekilde bilineni, baş eğme egzersizidir. Özellikle okul ve kreşlerde de uygulanan bu yöntem, basit ama etkindir.

Masa üzerinde kollarınızı birbirlerine kavuşturun ve başınızı kollarınıza yaslayın. Alın bölgesini yaslamak, zihninizi boşaltmanıza yardımcı olur. Bu egzersiz sırasında belinizi de esnetmek amacıyla sandalyenizi olabildiğince geri itebilir ve bu pozisyonda beş kez derin nefes almayı deneyebilirsiniz.

Gürsan Ofis Mobilyaları web sitesini ziyaret edebilir, kalite ve ergonomi özelliklerine sahip olan büro mobilyalarını inceleyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma…
View Post