Ufkunuzu Açıp Yaratıcı Fikirler Almanızı Sağlayacak Ofis Tasarımları

Bahar HidayetoğluPosted on
grey ofis tasarımı

Ofis tasarımları, marka değerinize katkı sağlayacak en önemli varlıklarınızdan biridir. Hem müşterilerinize, hem de potansiyel çalışanlarınıza kendinizi en doğru şekilde aktarmanızı sağlayacak şekilde düzenlenmelidir.

Ofis tasarımınız markanız için yapılan diğer çalışmalarla uygun şekilde gerçekleştirilmeli ve marka imajınızı desteklemelidir. Siz de ofisiniz için ilham verecek tasarımlar arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Ofis Tasarımları Nasıl Olmalı?

Ofisiniz, markanızı ve vizyonunuzu doğru yansıtacak şekilde tasarlanmalıdır. Günümüzde pek çok marka, sektöründe örnek alınacak ve yenilikçi ofis tasarımlarını uygulamak için birbirleriyle rekabet ediyor.

Çalışanlarınızın temel ihtiyaçlarının yanı sıra dinlenme ve eğlenme gibi ihtiyaçlarına da çözüm sunacak ofis tasarımları, çalışan memnuniyetinizi kayda değer şekilde arttırabilir. Ayrıca ofisinizi ziyaret eden müşterilerinizin ve tedarikçilerinizin de ilgisini çekecek tasarımlar, markanızı en doğru şekilde tanıtmanıza yardımcı olur.

Ofis tasarımınıza karar vermeden önce renk şemanızı belirlemeniz ve imajınızı netleştirmeniz önemlidir. Renk şemanızı belirlemek için hazır skalalardan da yararlanabilirsiniz.

Ofis Tasarımları için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ofis tasarımınızı uygularken, iç mimaride kullanılan 60-30-10 kuralından yararlanabilirsiniz. Buna göre ofisinizde kullanacağınız 3 renkten bir tanesi ana renk olarak toplam alanın %60’’ında hakimdir. Bütünleyici olarak belirlediğiniz ikinci renk ise alanın %30’unda kullanılır. Kontrast renk ise, ofis içerisinde yalnızca %10 kadar değerlendirilir.

ofis dizayn örnekleri

Renk seçimlerinizde mobilyalarınız, duvarlarınız, yer kaplamalarınız ve dekoratif objeleriniz dikkate alınır. Tüm seçimlerinizin birbiri ile uyumlu olacak şekilde aynı konsept içerisinde yapılması gerekir. Aynı zamanda ofis içerisinde yer vereceğiniz farklı alanların da birbirini tamamlayacak şekilde tasarlanması önemlidir.

Küçük alanlarda yapılacak ofis uygulamalarında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Küçük ofis dekorasyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Küçük Ofis Dekorasyon Fikirleri başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Faaliyet gösterdiğiniz alanlara uygun şekilde yerleştirilecek mobilyalar, çalışan verimliliğini arttırma konusunda en önemli yardımcılardan biridir. Özellikle ekip yerleşimlerini doğru yapmak, odaklanarak çalışılabilecek özel alanları unutmamak ve yönetim ekibi için kapalı alanlar oluşturmak da önemli konular arasındadır.

Yaratıcı Fikirler Almanızı Sağlayacak Ofis Tasarımları

Günümüzde pek çok marka, rakiplerinin bir adım önüne geçmeye yardımcı olacak ilgi çekici ofis tasarımlarına yöneliyor. Siz de faaliyet gösterdiğiniz sektöre uygun tasarım örneklerini inceleyerek kendiniz için en doğru ofis tasarımlarını belirleyebilir ve hemen uygulayabilirsiniz.

Youth Republic – İstanbul Ofis Tasarımı

Entegre bir reklam ajansı olan Youth Republic, İstanbul Sarıyer’de bulunan ofisinde Kontra Mimarlık ile çalıştı. Gençlere yönelik pazarlama çalışmaları ile 15-35 yaş aralığındaki tüketicileri hedefleyen ajans, genç ekibine oldukça çekici bir ofis alanı sunuyor.

youth republic ofis tasarımı

Markanın logo rengi de olan turuncunun hakim olduğu ofis, siyah ve beyaz mobilyalar kullanılarak tasarlanmış. Duvarlarda yapılan uygulamalar, markanın kendini ifade etmesini de sağlıyor.

youth republic ofis tasarımı

Ana çalışma alanına çalışanların bir arada bulunmasını sağlayan açık ofis uygulamasının yanı sıra, toplantı odaları ve özel çalışma alanları da yerleştirilmiş. Çalışma alanına yukarıdan bakan toplantı odası, misafirlerin markayı doğru şekilde anlaması için de ideal.

youth republic ofis tasarımı

Ofis içerisindeki renk bütünlüğünün sağlanması amacıyla belirlenen skala, tüm alanlarda aktif olarak kullanılıyor. 8-bit olarak adlandırılan ve teknoloji meraklılarının en sevdiği nostaljik öğelerden biri olan tasarım stilinin uygulandığı tuvaletlerde fayanslardan yararlanılmış.

41!29?Grey – İstanbul Ofis Tasarımı

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından gerçekleştirilen ofis tasarımında, 41!29?Grey markasının hiyerarşiden uzak yapısı baz alınmış. Tamamı açık ofis alanı olarak uygulanan mekan, 200’den fazla çalışana ev sahipliği yapıyor.

grey ofis tasarımı

Beyazın ve ahşap tonların hakim olduğu alanda pastel ve neon renkler de birlikte değerlendirilmiş. U şeklinde olan alanın merkezinde kafeterya ve konferans alanı yer alıyor.

grey ofis tasarımı

Orta bölümde konumlanan ve ahşap materyallerin kullanıldığı özel çalışma alanı ise, odaklanarak çalışmak isteyenlerin uğrak noktası. Aynı zamanda önemli toplantılar da bu bölümde gerçekleştiriliyor.

ING Bank Genel Müdürlüğü – İstanbul Ofis Tasarımı

Bakırküre Mimarlık tarafından tamamlanan projede çalışanlarla birlikte gerçekleştirilen atölye çalışması büyük yer tutmuş. Çalışanların beklentilerine ve isteklerine uygun şekilde hazırlanan tasarım sayesinde, yetersiz olduğu düşünülen toplantı ve dinlenme alanları düzenlenmiş.

ing bank ofis tasarımı

Ofis tasarımında markanın ana rengi olan turuncunun yanı sıra beyaz, gri ve siyahtan da destek alınmış. Dinlenme ve konferans alanlarında çalışanların rahatına büyük önem verilmiş.

ing bank ofis tasarımı

Çalışma için ayrılan bölümlerde ise açık ofis uygulaması gerçekleştirilmiş. Çalışan memnuniyetini arttırmak için, küçük dinlenme ve atıştırma alanları da ofis içerisinde uygulanmış.

ing bank ofis tasarımı

Toplantı alanlarında ilham verecek sözlerin yanı sıra, görüşmeler sırasında ihtiyaç duyulabilecek tüm teknolojilere de yer ayrılmış.

Fox International Channels – İstanbul Ofis Tasarımı

Ülkemizde faaliyet gösteren pek çok televizyon kanalının çatı şirketi olan Fox International Channels, İstanbul’daki ofisinde hem eğlenceli hem de ferah bir uygulama gerçekleştirmiş. Avcı Architects tarafından yapılan ofis tasarımında, markanın logosunda da ana renk olarak kullanılan turuncu hakim.

fox international ofis tasarımı

Duvarlarda sokak sanatını andıran tasarımlara da yer verilen ofiste çalışanların keyifle zaman geçirebilecekleri alanlar da yaratılmış.

fox international ofis tasarımı

Açık ofis uygulamasının yapıldığı mekan, herkesin birbirine kolayca erişebileceği şekilde tasarlanmış. Aynı zamanda birçok farklı renk de ana renk ile birlikte kullanılmış.

fox international ofis tasarımı

MobiLike – İstanbul Ofis Tasarımı

Eski bir tekstil fabrikasının giriş katında konumlanan ofis, Dila Gökalp Architects tarafından tasarlanmış. Markanın ana rengi olan kırmızının yoğun şekilde kullanıldığı ofis, gri ve toprak tonları ile birleştirilmiş.

mobilike ofis tasarımı

Açık ofis uygulamasının yanı sıra, kapalı çalışma alanları da yönetim için ayrılmış. Kapalı alanlarda daha klasik çizgilerin kullanıldığı ofiste, endüstriyel havanın korunmasına da özen gösterilmiş.

mobilike ofis tasarımı

Eski bir fabrika alanı olması nedeniyle aydınlatmanın büyük önem taşıdığı ofiste, doğal ışıktan mümkün olduğunca fazla yararlanılması amacıyla transparan ve cam ayırıcılar da yoğun şekilde kullanılıyor.

mobilike ofis tasarımı

Aydınlatmaların göz önünde bulunduğu ofis, dekoratif objeler ve duvar uygulamaları ile de bütünleştirilmiş.

Gün + Partners – Ankara

Uluslararası faaliyet gösteren bir avukatlık bürosu olan Gün + Partners’ın Ankara’da bulunan “patent ve trademark” ofis tasarımı Zemberek Tasarım tarafından gerçekleştirilmiş. Hukuk alanında faaliyet gösterildiği de göz önüne alınarak daha resmi bir hava verilen ofis, en verimli şekilde kullanım sağlaması amacıyla bölmelere ayrılabilir şekilde tasarlanmış.

gün partners ofis tasarımı

Ofis genelinde hakim olan beyaz, ahşap ve toprak tonları ile birleştirilmiş. Kurumsallığın ve dinamizmin ön planda tutulduğu tasarımda, saydam şekilde sunulan ayırıcı bölmelerin istenirse tamamen kapatılması da sağlanmış.

gün partners ofis tasarımı

Avukatların müvekkilleri ile gerçekleştirecekleri görüşmelerde mahremiyet sağlanması amacıyla yapılan bu düzenleme, hem açık hem de kapalı alanların yaratılmasına da olanak sağlıyor. Stajyer avukatların da ofis içerisindeki sirkülasyona katılımlarını düşünülerek gerçekleştirilen yerleşim, alanın da en verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor.

gün partners ofis tasarımı

Orta alan ile sekreterya bölümünü ayırmak amacıyla kullanılan yarı açık kitaplık, geçirgen bir ortam sağlamanın yanı sıra hukuk profesyonellerinin başvurabilecekleri bir bilgi havuzu da oluşturuyor. Binanın ana cephelerine paralel şekilde yerleştirilen kapalı ofisler, iç kısımda ikincil bir çeper de yaratıyor.

İstendiği zaman kapalı, istendiği zaman ise açık olan kullanılabilen ayrıcılar sayesinde mahremiyet ve birliktelik duygusu ön planda alınıyor. Aynı zamanda markanın en önemli değerlerinden biri olan şeffaflığa da vurgu yapan tasarım, nötr ve sakin bir çalışma ortamı sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir