İş Hayatına Özel: Zamanı Verimli Kullanma Yöntemleri

Bahar HidayetoğluPosted on
zamanı verimli kullanma, masa üzerinde çalar saat

Modern çağın en büyük sorunlarından birisi de zamansızlık. İnsanlar hiçbir yere yetişemediklerini, mutlu olmadıklarını, kendilerine ya da sevdiklerine zaman ayıramadıklarını her geçen gün daha çok ve yüksek sesle söylüyor. Bu durumun ortaya çıkmasında etkili olan pek çok sebep var. Çevresel etmenler ve kişisel etmenler olarak ayırabileceğiniz zamansızlık yaratan sorunları farklı bir bakış açısı ile ele almanız size sahip olduğunuz zamanın ne kadar çok ve kıymetli olduğunu kanıtlayacak.

Fark etmeden zamanınızı tüketen çevresel etmenler arasında iş ev arası mesafenin çok uzak olması, çalışma saatlerinin düzensizliği gibi değiştirmenin zor olduğu durumlar yer alırken kişisel etmenler genellikle dikkat dağınıklığı, plansızlık ve erteleme hastalığı gibi daha kolay müdahale edilebilir nedenlerden oluşuyor. Zamanı verimli kullanma yöntemlerini hayatınızda uygulamaya başladığınız anda değişimin farkına varacak ve bu durumu çok seveceksiniz.

İşlerinizi Kolayca Bitirmenizi Sağlayacak Birkaç Yöntem

Zamanı verimli kullanma yöntemleri size sevdiklerinizle ve kendinizle daha çok zaman geçirme fırsatı verirken aynı zamanda daha yüksek bir yaşam kalitesine sahip olmanıza yardımcı olur. Sahip olduğunuz 24 saatlik süreyi ne kadar etkili kullanırsanız kendinize ayıracağınız zaman o kadar artar. Bu durum size yeni şeyler öğrenmek, kendinizi geliştirmek, daha rahat şartlarda çalışabileceğiniz iyi bir iş bulmak, spor yapmak ya da sağlıklı olmak gibi avantajlar sağlar. Elbette herkes bu kadar avantaja sahip olmak ister ancak en çok sorulan soru ise ‘Zamanı nasıl verimli kullanabilirim?’ sorusudur. Bu sorunun cevabı herkes için farklı olsa da öncelikle dünyada pek çok insan tarafından kullanılan ve başarısı kanıtlanan birkaç yöntemi deneyerek kendinize uygun bir teknik geliştirebilirsiniz.

Pomodoro Tekniği

İtalyanca’da domates anlamına gelen pomodoro bu tekniğe adını domates şeklindeki mutfak saatleri sayesinde veriyor. 25 dakika tam konsantrasyon çalışma bu teknikte 1 pomodoro olarak adlandırılıyor ve her 25 dakikadan sonra 5 dakikalık kısa bir mola geliyor. 4 pomodoro sonrasında 15 dakikalık uzun bir mola hakkı bulunan bu teknik hem çalışma zamanınızı verimli kullanmanızı hem de daha yüksek konsantrasyonla çalışmanıza yardımcı oluyor. Pomodoro tekniğindeki molaları da verimli olarak kullanabilirsiniz. 5 dakikalık aralarda sosyal medyada gezinmek yerine kısa bir ofis içi yürüyüşe çıkabilir ya da masa başı egzersizleri ile vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

zamanı verimli kullanma, çalışma materyalleri

Kanban Tekniği

Çalışkanlığı ile tanınan Japonların kullandığı bir yöntem olan Kanban tekniği zamanı verimli kullanma açısından oldukça etkili bir yöntem sunuyor. Temel olarak insan zihninin boş olmasına dayalı olarak geliştirilen bu teknik daha sağlıklı ve verimli çalışmayı mümkün kılıyor. Yapacaklarınızı, o anda çalıştıklarınızı ve tamamladıklarınızı basit bir şekilde listeleyerek hem çalışma sürecinizi hem de elinizdeki işleri bir arada görmenizi sağlayan bu yöntem dünyada pek çok fabrika ve yazılım şirketi tarafından da kullanılıyor. Kendiniz için üç adet sütun bulunan bir kağıt hazırlamanız ve bu sütunları adlandırarak işlerinizi sırlamanız zamanınızı verimli bir şekilde kullanmanızda yardımcı olacak.

zamanı verimli kullanma, kum içinde bir adet cep saati

İki Dakika Kuralı

”Getting Things Done” ya da ”İş Bitirme” olarak da bilinen zaman yönetme tekniğinin en başarılı kurallarından birisi iki dakika kuralıdır. Bir an yapmanız gerekenleri düşündüğünüz zaman aklınıza onlarca yapılacak iş gelir ve boğulduğunuzu hissedersiniz. Nihayetinde de hiçbirini yapmadan günü kapatarak soru işaretleri ile eve dönüp, huzursuz bir uyku ile günü kapatırsınız. Bu durumdan kurtulmanızı sağlayacak iki dakika kuralı hem kolayca uygulayabileceğiniz hem de hayatınızda büyük etkisi olacak bir yöntem.

Karşınıza bir iş geldi ya da bir telefon aldınız, sizden istenilen işi iki dakika içerisinde yapıp yapamayacağınızı düşünün. Eğer yapabiliyorsanız kalkın yapın. Tüm teknik bu temele dayalı ve çok pratik. Sizden bir mail istendiyse ve hazırlamanız iki dakika sürecekse hemen gönderin bu sayede gün boyu aklınızın bir köşesinde bu maile yer açmak zorunda kalkmazsınız. Eve geldiğiniz TV karşısında yemek yediniz bulaşıklar salonda kaldı. Bulaşık makinesine koymak iki dakikadan daha az sürecek o halde beklemeyin ve yapın. Bu sayede yorucu bulaşık seansları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listesi ve daha pek çok yorucu detaydan kurtulmuş olacaksınız.

zamanı verimli kullanma, verim ve zaman terazisi

Zamanı Verimli Kullanma Tüyoları

Zamanı verimli kullanma teknikleri size büyük bir kolaylık sağlayacak ancak seçimlerinizin de zamanınız için çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hayatınızı kolaylaştıracak her adım size zamanınızı daha etkili kullanma konusunda yardımcı olur.

İnternetin artık vazgeçilmez olduğu dünyada hala internet bankacılığı gibi hayat kolaylaştıran sistemleri kullanmamak büyük bir zaman kaybıdır. Hayatınızı bu şekilde kolaylaştıracak pek çok detay var. Toplu taşıma kullanıyorsanız kartınızı sadece işe yetişmeye çalışırken değil her zaman dolu tutarak, faturalarınız için ödeme talimatı vererek hayatınızdaki bazı sorumluluklarınızın zamanınızı çalmasına engel olabilirsiniz.

zamanı verimli kullanma, kum saati ve verimlilik

Marjinal fayda bir iktisat terimi olsa da, mutlaka hayatınız içerisinde yer vermeniz gereken önemli bir kavram. Hem zaman tasarrufu hem de para tasarrufu yapmanızı sağlayacak bulaşık makinesi ile her gün kendinize otuz dakika daha fazla zaman ayırabilir ya da iki haftada bir yardımcı çağırarak bu süreyi arkadaşlarınızla geçirerek değerlendirebilirsiniz.

Zamanı verimli kullanma yöntemlerini benimsemek için bu yöntemlerin size sunduklarını doyasıya yaşayın. Verimli bir iş gününün sonunda kendinizi mutlaka sevdiğiniz bir aktivite ile ödüllendirin. Beyniniz yüksek konsantrasyonla çalışmanın size getirdiği mutluluğa alışsın. Verimli çalıştığınız bir günün sonunda kendinizi yine koltuğunuza bırakıp uyuyakalırsanız, motivasyonunuz düşer.

zamanı verimli kullanma, multitasking yapan adamSınırları belirlemek zamanı verimli kullanma açısında oldukça önemli bir durumdur ancak belki de yapılması en zor olandır. Tam çalışırken çalan telefon, çocuğunuzla oynarken gelen iş maili, romantik bir yemeğin ortasında çıkan ani toplantı ve çok dahası sınırlarınızın olmadığının bir göstergesi olabilir. Bunların yanı sıra tam işe başlayacağınız an aklınıza gelen şık takım elbise ya da parfüm için internette gezinmek, sonra bir de sosyal medya hesaplarına göz atmak zamanınızı çöpe atmanın en kolay yoludur. Eğer kendinizi sınırlama konusunda başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız telefonunuzu, bilgisayarınızı sınırlayacak programlar kullanmalı; iş planlamanızı detaylı bir şekilde yapmalı ve aciliyeti yüksek olmayan durumlarda kendi hayatınıza öncelik vermeyi unutmamalısınız.

Gürsan Mobilya‘nın geniş ürün yelpazesinden, rahatlık ile şıklığı birleştiren modern mobilya ve koltuk grubu ile siz de ofisinizde verimliliğinizi ve çalışma keyfinizi arttırabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
ideal ofis düzeni

İdeal Ofis Düzeni Nasıl Olmalı?

İdeal ofisin nasıl dekore edilmesi gerektiği yıllardır hem tasarımcıların, hem de bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı sorulardan biri. Yapılan araştırmalar açık ofis alanlarının verimliliği düşürebildiğini, ancak çözüm olarak kullanılan kübik çalışma…
View Post
toplantı masası ölçüleri, beyaz toplantı masası

İdeal Toplantı Masası Ölçüleri Ne Olmalı?

Toplantı odanız, müşterileriniz üzerinde büyük etki yapar. Görüşmeye katılanların yaratıcılıklarını tetikleyecek ve daha iyi fikirler ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir dizayn, toplantı verimliliğinizi de arttırır. İdeal toplantı masası ölçüleri, odanın ölçülerine…
View Post