İdeal Çalışma Ortamı İçin Modern Ofis Mobilyaları Örnekleri

Bahar HidayetoğluPosted on
modern ofis mobilyaları, gri döşenmiş modern ofis

Ofis tasarımının çalışan verimliliği üzerindeki etkilerinden sıkça bahsediyoruz. Yapılan araştırmalar, doğru şekilde dizayn edilen bir ofisin çalışan verimliliğini %25’e kadar arttırdığını ve çalışan mutluluğu üzerinde olumlu etki gösterdiğini ortaya koyuyor.

Peki ideal bir çalışma ortamı yaratmak için kullanabileceğiniz modern ofis mobilyaları neler? Bu yazımızda ideal çalışma ortamının nasıl olması gerektiğinden ve bu ortamı yaratırken değerlendirebileceğiniz modern ofis mobilyalarından bahsedeceğiz.

İdeal Çalışma Ortamı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

2014 yılında dünyaca ünlü içerik sitesi HuffingtonPost tarafından kaleme alınan makalede, ideal bir ofisin neler içermesi gerektiği bilimsel ve tasarımsal açıdan yer aldı. İş hayatının içindeki profesyonellerle ve iç mimarlarla yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan veriler oldukça şaşırtıcı.

2013 yılında Northwestern Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda, ofiste doğal ışık görebilen çalışanların gece uykularının daha uzun ve kaliteli olduğu saptandı. Ofis içerisindeki camları verimli kullanmak ve doğal ışıktan mümkün olduğunca faydalanmak, çalışanların hem fiziksel hem de ruhsal olarak ihtiyaç duydukları uykuyu en kaliteli şekilde elde etmelerini sağlıyor.

2008 yılında Teksas Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ofis içerisindeki ses yönetiminin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle açık ofis düzeninde çalışılan alanlarda sesin yayılmasını engellemek amacıyla duvar ya da paravan kullanılması, çalışanların çok daha uzun süre odaklanarak çalışabilmelerine yardımcı oluyor.

modern ofis çalışanları

Renklerin ofis içerisinde doğru şekilde kullanılması da ideal bir çalışma ortamı yaratabilmek için oldukça önemli. Yapılan tüm araştırmalar, kişinin içinde bulunduğu mekandaki renklerin psikoloji üzerinde ciddi etkileri olduğunu gösteriyor. Mavi renkler zihinsel aktiviteyi teşvik ederken, sarı tonlarının yaratıcılığı arttırıcı etkisi olduğu biliniyor. Ofis tasarımınızı yaparken çalışanlarınızı doğru yerleştirmek ve iş alanlarına göre renk seçimlerinizi yapmanız, verimliliği arttırmanıza yardımcı olacak konular arasında yer alıyor.

Çalışan mutluluğunu ve verimliliğini en çok etkileyen nokta ise, kişisel çalışma alanında yapılabilecek olan düzenlemeler. İngiltere’de 2010 yılında yapılan araştırma sonucunda, çalışma alanını kişiselleştirebilen çalışanların ortalama %32 daha fazla verimlilikle performans gösterdikleri ortaya çıktı.

Verimliliği arttırmak için uygulanması gereken bir diğer tavsiye de, ofis içerisinde odaklanarak çalışılabilecek özel alanlar yaratmak. Çalışanlarınızı belirli bir alana sınırlamak yerine seçenek sunarak farklı bölümler oluşturmak, verimliliği doğrudan etkiliyor.

renkli modern ofis çalışanları

İdeal Çalışma Ortamı İçin Modern Ofis Mobilyaları

Modern ofis mobilyalarınızı seçmeden önce alanınızın büyüklüğünü bilmeniz ve oluşturmak istediğiniz temayı belirlemeniz önemlidir. Yanlış planlama sonucunda bütçenize ciddi zarar verebilir ve yapmak istediklerinizden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.

Mobilya alışverişinizi başlatmadan önce temel ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve aksesuar tercihlerinizi yapmanız gerekir. Örneğin bir sigorta acentesinde her bir çalışan için çalışma masası, sandalye ve keson almanız işin devamlılığını sağlar. Ancak müşteri dosyalarının saklanacağı dosya dolapları, ziyaretçileriniz için bekleme koltukları ve ön ofis planlamasının da yapılması gereklidir. Farklı çalışma masası, çalışma sandalyesi, bekleme koltukları ve diğer ofis mobilyaları çeşitlerini incelemek için Gürsan Mobilya’yı ziyaret edebilirsiniz!

Temel ve ek ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra oluşturmak istediğiniz temaya uygun olan modern ofis mobilyaları çeşitlerini incelemeye başlayabilirsiniz. Ofis yerleşim planınızı da bu aşamada gerçekleştirmek, sonrasında yaşayabileceğiniz problemleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Özellikle resepsiyon alanında bankonun yerleşimi doğru şekilde yapılmalı ve banko, alınan karara uygun şekilde seçilmelidir.

modern ofis mobilyaları, moden resepsiyon

Küçük Ofis Alanları İçin Modern Ofis Mobilyaları

Küçük alanlar, dekorasyon açısından oldukça zorlu ancak bir o kadar da keyiflidir. Doğru şekilde uygulandığında hızlı şekilde dekore edilebilecek olan küçük alanlarda yanlış tercihler göze normalden fazla batar.

Küçük alanlarda uygulanacak ofis tasarımlarında kullanacağınız mobilyaların doğal materyallerden üretilmesi ve açık tonlarda olması önemlidir. Işığı mümkün olduğunca yansıtacak açık tonlar ve cam gibi geçirgen maddeleri yoğun olarak kullanabilirsiniz.

Birkaç adet küçük mobilya kullanmak yerine az sayıda ancak büyük mobilya tercih etmek, alanı olduğundan daha geniş göstermenize yardımcı olur. Örneğin iki adet çalışma masası almak yerine kare formunda geniş bir masa kullanabilirsiniz.

küçük moden ofis mobilyaları

Küçük alanlar için modern ofis mobilyaları seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de, seçtiğiniz mobilyaların çok amaçlı olması ve birden fazla şekilde kullanılmasıdır. Örneğin içi açılarak saklama alanı olan sehpalar, birleştirilerek daha büyük hale getirilebilen koltuklar ve duvarın üst yarısına monte raflar kullanabilirsiniz.

Küçük ofis dekorasyon fikirleri hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Home Office İçin Modern Ofis Mobilyaları

Günümüzde serbest çalışmanın giderek artması, evin belirli bölümlerinin ofis olarak kullanılmasını da beraberinde getiriyor. Evinizin bir odasını ya da salonunuzun bir bölümünü ofis olarak kullanmak istiyorsanız, mobilya seçimlerinize özen göstermeniz oldukça önemli.

Öncelikle ofis için ayırdığınız alanın büyüklüğünü ve ihtiyaçlarınızı belirlemekle işe başlamalısınız. Kullanmadığınız boş bir odayı değerlendirecekseniz, odanın tam ölçülerini almalısınız. Mobilya yerleşimlerine karar verirken masanızın güneş ışığı alabilecek bir yerde olmasını da sağlamanız gerekli.

modern home ofis mobilyaları

İşiniz bol evrak içeriyorsa, masanızın üzerine raflar yerleştirebilir ve dosyalarınızı burada saklayabilirsiniz. Aynı zamanda masa altı kesonlardan ve kısa dolaplardan da destek alabilirsiniz.

Masa seçiminizi yaparken hem ergonomik, hem de çok amaçlı modellere yönelmelisiniz. Masaya entegre çekmeceler ve dolaplar, işinizi devam ettirebilmeniz için gereken malzeme ve eşyaları saklayabileceğiniz alanlar yaratır.

Sandalye seçiminizi de doğru yapmanız oldukça önemli. Gün içerisinde en çok vakit geçireceğiniz ofis bölümünde birinci önceliğiniz sağlığınızdır.

Ekstra saklama alanına ihtiyacınız varsa, oda içerisindeki kolonlardan yararlanabilirsiniz. Kolon ile duvar arasında kalan kısma yerleştireceğiniz dolap, odada az yer kaplarken dengeli bir görünüm yaratır.

Geniş Alanlar İçin Modern Ofis Mobilyaları

Pek çok kişi, geniş alanların dekorasyonunun oldukça kolay olduğunu düşünür. Ancak küçük alanlarda olduğu gibi, geniş alanları dekore ederken dikkatli davranmak gerekir.

geniş modern ofis mobilyaları

En sık yapılan hata, büyük ve hantal mobilyalar tercih edilerek alanı dolu göstermeye çalışmaktır. Ofis tasarımında birinci öncelik mekanı dolu göstermek değil, en etkin şekilde çalışılabilecek ortamı yaratmaktır.

Geniş bir alanda ofis tasarımı yaparken ilk adım, alanı parçalara ayırmaktır. Açık ofis düzeni kullanılacak alanlar için çalışma, odaklı çalışma ve dinlenme bölümlerinin baştan belirlenmesi gerekir. Bölümler belirlendikten sonra planlama yapılarak mobilya seçimine geçilebilir.

Çalışma alanını planlarken toplam çalışan sayısı ve departman yerleşimleri dikkate alınır. Örneğin 10 çalışanın bir arada bulunacağı alanlarda yan yana 5 masa karşılıklı şekilde dizilebilir, ya da ikili masa yerleştirmesi yapılabilir. Bir diğer önemli konu da çalışanlarınızın yerleşimlerinin doğru yapılmasıdır. Birlikte görev yapan kişilerin birbirlerine yakın şekilde yerleştirilmesi, ofis içerisinde yaşanabilecek ses problemlerini minimize etmenizi sağlar.

Sandalye tercihlerinizi ergonomik modellerden yana kullanmanız da, çalışanlarınızın ileride yaşayabilecekleri sağlık sorunlarını engellemek için önemlidir. Yanlış sandalye seçimi bel ağrılarından omurga kaymasına kadar pek çok farklı soruna neden olabilir.

Saklama alanları ve dolaplarda ise birkaç parçanın bir arada kullanılması daha sağlıklıdır. Aynı modeldeki iki dolabı yan yana yerleştirerek bütün bir görünüm elde edebilirsiniz. Birleşik ve hantal mobilya tercihleri, ilerleyen tarihlerde yapmak isteyebileceğiniz değişikliklerde sizi zor durumda bırakabilir. Ofisinizi taşımanız halinde ise yeniden mobilya alışverişi yapmak zorunda kalabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like